Choć wydawać się to może zaskakujące, to wiele wskazuje na to, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na wzrok. Zależność ta została odkryta przypadkowo, niemniej jest wyjątkowo interesująca i warta głębszego zbadania. Potwierdziły ją już wstępnie badania naukowe z udziałem maratończyków.

Na razie niewiadomo dokładnie jaki mechanizm odpowiada za korzystny wpływ wysiłku fizycznego na narząd wzroku (przypuszcza się, że wynika to z faktu, iż aktywność fizyczna poprawia ukrwienie gałek ocznych), zaobserwowano jednak że regularne bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – choroby, która dotyka niemal 10% pięćdziesięciolatków i aż 35% siedemdziesięciolatków i której ryzyko systematycznie wzrasta wraz z upływem czasu.

Choć wielu czytelnikom tego artykułu perspektywa takowa wydawać się może odległą, to w istocie – niezależnie od wieku – warto zainwestować już dziś w profilaktykę by w przyszłości uchronić się od poważnych i uciążliwych dolegliwości.

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która może w szybkim tempie uniemożliwić normalne funkcjonowanie powodując znaczną utratę wzroku. Zaobserwowano tymczasem, że osoby starsze, które w czasach młodości regularnie uczestniczyły w biegach długodystansowych cieszą się wyjątkowo dobrym wzrokiem i zdecydowanie rzadziej chorują na AMD. 

Co ciekawe analiza danych obejmujących ponad 40 000 przypadków pozwoliła zaobserwować, że ryzyko chorób narządu wzroku zmniejsza się wraz z każdym przebieganym kilometrem, a w przypadku osób biegających regularnie po 50 km tygodniowo jest niemal o połowę mniejsze niż u osób o przeciętnej aktywności fizycznej. Na razie nie wiadomo niestety czy inne formy aktywności o charakterze wytrzymałościowym mają podobne działanie, jest to jednak wielce prawdopodobne.

Jak więc widać, po raz kolejny okazuje się, ze regularny wysiłek fizyczny chroni przed rozwojem poważnych chorób i pomaga utrzymać pełną sprawność do późnej starości. Opisana tutaj zależność jest kolejnym argumentem na rzecz promowania fizycznej aktywności niezależnie od wieku. Chciało by się powiedzieć: chcesz wiedzieć lepiej i zobaczyć więcej – po prostu ćwicz!