Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Platformy wibracyjne a wzrost mięśni i redukcja tkanki tłuszczowej

Platformy wibracyjne a wzrost mięśni i redukcja tkanki tłuszczowej
Reklamy sugerują, że w ciągu 15 minut można spalić na danym urządzeniu 500 kcal. „Bo przecież licznik pokazuje, że mamy spalone aż 500 kcal!”. Poziom tłuszczu wskazywany w wagach elektronicznych oraz spalonych kalorii w 99% urządzeń elektronicznych nie ma większego odniesienia do rzeczywistości. Na odczytach można polegać w tym samym stopniu jak na stanie licznika 10-letniego samochodu z importu. „Ale przecież licznik w samochodzie pokazał 150 000 tysięcy kilometrów” (nieważne, że realny przebieg jest 2-3x wyższy). Podobnie w platformach wibracyjnych umieszcza się różnego rodzaju szacunkowe pomiary dotyczące spalania kalorii w trakcie używania urządzenia. W badaniach naukowych okazało się, że realne jest pozbycie się 1 kg wagi, ale ... w ciągu 2 miesięcy stosowania platformy wibracyjnej (2 x w tygodniu po 10 minut). Dodatkowo stwierdzono, że połowę tej wartości stanowiły utracone mięśnie.

Co gorsza, spotyka się tezy:

  • „15 minutowe na urządzeniu odpowiadają 1,5 h treningowi w siłowni”,
  • „eksperci twierdzą, że kwadrans na platformie wibracyjnej odpowiada 1,5 - godzinnemu treningowi w siłowni.”

Nie wiem co to za „eksperci”, ale badania naukowe pokazują nieco inny obraz:

Badanie naukowe #1

Brytyjscy naukowcy w 2012 roku sprawdzili m.in. jak panie reagują na 8 tygodniowy trening przy wykorzystaniu platformy wibracyjnej (WBV) – pojedynczo oraz w połączeniu z klasycznym treningiem siłowym (ST).

18 wytrenowanych zawodniczek (kadra narodowa) podzielono na 3 grupy:

  • WBV (sama platforma wibracyjna),
  • ST (trening siłowy),
  • WBV + ST (platforma wibracyjna + trening siłowy).

Zmierzono m.in. zmiany w maksymalnym napięciu izometrycznym mięśni, maksymalną siłę dynamiczną w fazie koncentrycznej oraz wyniki w skoku wzwyż (przed i po 8 tygodniach). Co ciekawe, sprawdzono również jak platforma wibracyjna zachowuje się w praktyce. Okazało się, że informacje dostarczone przez producenta były nieścisłe (a urządzenie nie zachowuje deklarowanych parametrów pracy). Platforma wibracyjna stosowana jako jedyny rodzaj „treningu” nie przyniosła poprawy siły ani mocy mięśniowej, podobnie kombinacja stosowania platformy z niskiej intensywności treningiem siłowym. Badacze stwierdzili, że stosowanie platform wibracyjnych nie może być substytutem treningu siłowego, ani też nie zwiększa efektów treningu siłowego. [J Strength Cond Res. 2012 ]

Badanie naukowe #2

Kolejne badanie rozwiewa złudzenia. W 2011 roku naukowcy z uniwersytetu Georga’a Masona w Fairfax, w Wirginii sprawdzili jakie efekty przynosi (WBV – platforma wibracyjna) jeśli chodzi o zwiększanie siły i mocy dolnej części ciała. 9 zawodniczek III dywizji NCAA (softball) podzielono na 2 grupy. W tygodniu pierwszym zbadano wynik osiągany na przysiadzie na 3 powtórzenia, skok z miejsca oraz skok ze zmianą kierunku ruchu (VCMJ). W tygodniach 2-4 prowadzono trening wg schematu trening siłowy + WBV – platforma wibracyjna (grupa 1) oraz grupa 2: konwencjonalny, siłowy (CST). W piątym tygodniu sprawdzono, jakie efekty przyniosły poszczególne rodzaje treningu. Nie stwierdzono znaczących różnic pomiędzy wynikami osiąganymi przez zawodniczki w obu grupach.

Wniosek

Stosowanie platform wibracyjnych nie ma uzasadnienia. [J Strength Cond Res. 2011]

W badaniach stwierdzono poprawę u osób w wieku 75 lat, przy 11 tygodniach stosowania platform wibracyjnych. W kolejnym z eksperymentów... platforma przyczyniła się do utraty masy mięśniowej! 15 otyłych pań w wieku powyżej 50 lat i BMI powyżej 25 wzięło udział w eksperymencie. Grupa WBV wykonywała 2 sesje po 10 minut przez 8 tygodni. Przed i po zakończeniu testów sprawdzono skład ciała (mięśnie, tłuszcz itd.). W ciągu 8 tygodni używania platformy wibracyjnej panie straciły około kilograma wagi (-1.18 ± 1.61 kg), ale co najbardziej szokujące połowę z tej wartości stanowiły mięśnie (-0.54 ± 0.59 kg). Obwód pasa zmalał o -2.34 cm ± 2.48 cm. [Korean J Fam Med. 2011 ]

Wniosek

Wskutek stosowania platformy wibracyjnej możesz utracić motor napędowy przy redukcji tkanki tłuszczowej (czyli mięśnie).

Badanie naukowe #3

W kolejnym z badań 108 pań w wieku 60-75 lat podzielono na trzy grupy:

  • WBV 3 x tygodniu po 15 minut – pionowe wibracje 35 Hz (VG),
  • WBV 3 x tygodniu po 15 minut – wibracje + rotacja 12.5 Hz (RG),
  • Grupa kontrolna – ćwiczenia gimnastyczne oraz relaksacyjne.

Badania prowadzono przez rok. Zmierzono siłę i moc mięśniową, zbadano skład ciała (metoda DXA). Siła mięśni nóg (VG: 24.4%; RG: 26.6%; KG: 6.2%) oraz mięśni tułowia zwiększyła się w obu grupach wibracyjnych. Jednakże nie stwierdzono zmian w zakresie beztłuszczowej masy ciała, ilości tłuszczu w organizmie. Stwierdzono zmniejszenie bólu w stawach, poza odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Nie zaobserwowano różnic pomiędzy oboma rodzajami wibracji. Wniosek? W umiarkowanym zakresie, podczas wielomiesięcznego stosowania u osób w wieku 60-75 lat platforma wibracyjna może być użyteczna dla zwiększania siły i moc mięśniowej. Efekty redukcji tkanki tłuszczowej są wątpliwe. [Dtsch Med Wochenschr. 2011 ]

Podsumowanie

Gdyby pozbywanie się tłuszczu, budowanie mięśni (siły i mocy) było tak proste, nikt nie trenowałby siłowo – wszyscy używali by platform wibracyjnych. Ile razy słyszałeś teorie o „700% więcej mięśni w miesiąc”, „-6 kg tłuszczu w miesiąc”, „+3 cm obwodu ramienia w miesiąc”. Po ulicach polskich miast chodziliby by sami kulturyści, w formie startowej o proporcjonalnych sylwetkach oraz kobiety o idealnych kształtach. Nie jesteś w stanie oszukać fizjologii. Na dobrą sylwetkę pracuje się latami i oznacza to dużo wyrzeczeń oraz setki godzin spędzone na treningu siłowym czy też biegowym. Obliczenia są bardzo proste: jeśli platforma wibracyjna pozwala spalić 500 kcal w 15 minut, w ciągu godziny należy oczekiwać zużycia 2000 kcal. Ważący 91 kg mężczyzna, w trakcie biegu o tempie 16 km/h (bez przerwy!) spali w ciągu 1 godziny trwania jedynie 1125 kcal. Trening kulturystyczny (70-80% CM) dla mężczyzny ważącego 100 kg to wydatek rzędu 630-700 kcal w ciągu godziny. Czy chcesz uwierzyć, że stanie na platformie wibracyjnego spali dwukrotnie więcej kalorii, niż szybki bieg w terenie, w tempie wyczynowca? (najlepsi maratończycy biegają z prędkością rzędu 20-21 km/h). Rekord świata w maratonie to 2 h 3 minuty oraz 38 sekund. Chcesz wierzyć, że stanie przez 15 minut na platformie da efekty jak 1,5 godzinny trening siłowy (co może oznaczać przerzucenie kilkunastu ton?)

Dopóki nie zmienisz swojego życia: nie zaczniesz być aktywny (aktywna) - spacery, marsze, jazda na rowerze, biegi, pływanie, ograniczenie jazdy samochodem, nie wdrożysz zmian w odżywianiu ... żadne platformy, pasy wibracyjne i inne wynalazki nic nie pomogą. Żaden instruktor nie jest w stanie drastycznie Cię odchudzić w ciągu 1-2 czy nawet kilku tygodni. Każdy zmagazynowany kilogram tłuszczu to potężne zasoby energii (ponad dziewięciu tysięcy kalorii). Lata zaniedbań, budowania tkanki tłuszczowej likwiduje się ... także latami. Zlikwidowanie tkanki tłuszczowej to więc nie tygodnie, a miesiące pracy. Uwaga: szybkie opadanie wagi wcale nie świadczy o pozbywaniu się tkanki tłuszczowej. Możesz wypocić nawet kilka kilogramów tygodniowo (jak sportowcy przed zawodami, by zmieścić się w kategorii wagowej) – waga natychmiast wróci, jeśli nawodnisz ciało.

Platforma wibracyjna może być ciekawym zajęciem dla osób u schyłku życia, młodsi i aktywniejsi ludzie powinni poszukać innego rodzaju treningu.

Źródła: 1. „The effects of whole-body vibration in isolation or combined with strength training in female athletes.” Preatoni E, Colombo A, Verga M, Galvani C, Faina M, Rodano R, Preatoni E, Cardinale M. J Strength Cond Res. 2012 Sep;26(9):2495-506. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22067255 2. “The effect of whole-body vibration training and conventional strength training on performance measures in female athletes.” J Strength Cond Res. 2011 Sep;25(9):2434-41. doi: 10.1519/JSC.0b013e31822817cf. Jones MT, Parker BM, Cortes N. 3. “Whole body vibration effects on body composition in the postmenopausal korean obese women: pilot study”. Korean J Fam Med. 2011 Nov;32(7):399-405. doi: 10.4082/kjfm.2011.32.7.399. Epub 2011 Nov 30. Song GE, Kim K, Lee DJ, Joo NS.Department of Family Practice and Community Health, Ajou University School of Medicine, Suwon, Korea. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22745878 4. “Effects of two different types of whole body vibration on neuromuscular performance and body composition in postmenopausal women “ Dtsch Med Wochenschr. 2011 Oct;136(42):2133-9. doi: 10.1055/s-0031-1292023. Epub 2011 Oct 11. Klarner A, von Stengel S, Kemmler W, Kladny B, Kalender W. Institut für Medizinische Physik, Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21990056

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.