Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zwiększyć wzrost? Czy istnieją suplementy, które pomogą urosnąć?

Jak zwiększyć wzrost? Czy istnieją suplementy, które pomogą urosnąć?
Na dyskusyjnych forach internetowych, w działach poświęconych suplementacji, często pojawiają się pytania zadawane przez nastolatków, które dotyczą skutecznych sposobów mających przyspieszyć wzrost wzwyż. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim doboru i skuteczności preparatów zwanych obiegowo „stymulatorami hormonu wzrostu”. Warto więc poświecić temu zagadnieniu trochę uwagi i zastanowić się czy stosowanie tego typu środków faktycznie przynosi zamierzone efekty.

Od czego zależy nasz wzrost?

Nie ulega wątpliwości, że wzrost, zwłaszcza dla nastolatków jest kwestią niezwykle ważną. Przejmują się nim przede wszystkim młodzi mężczyźni w okresie dojrzewania i to właśnie oni najczęściej pytają o skuteczne sposoby na przyspieszenie procesów wzrostowych, a niekiedy także - przełamanie fizjologicznych barier. Zanim skoncentrujemy się na zagadnieniu „wspomagania” spróbujmy może wyjaśnić od czego tak naprawdę zależy nasz wzrost jaki osiągniemy w życiu dorosłym?

To, jak wysocy urośniemy, uzależnione jest od wielu czynników, z których bardzo istotny wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Zasada generalnie jest taka, że jak rodzice są wysocy, to raczej mało prawdopodobne jest by dziecko było niskie. W sytuacji, w której natomiast zarówno ojciec jak i matka są niewielkiego wzrostu, to istnieją też niewielkie szanse na to, że syn czy córka o wiele ich przerosną. Tutaj jednak trzeba podkreślić, że od dłuższego czasu zauważyć można tendencję polegającą na tym, że dzieci zazwyczaj są wyższe od swoich rodziców.

Pewien wpływ na wzrost maja także czynniki pozagenetyczne, takie chociażby jak stan odżywienia. Dzieci niedożywione rosną zazwyczaj wolniej niż ich dobrze odżywieni rówieśnicy. Znaczenie ma tutaj jednak nie tylko całkowita podaż energii ale także pokrycie zapotrzebowania na inne składniki takie jak białko, witaminy, ważne pierwiastki. Wiedzieć należy także, że dieta nie wpływa w sposób doraźny na procesy wzrostowe, ma natomiast znaczenie w ujęciu długofalowym i sięga okresu wczesnego dzieciństwa a nawet wieku płodowego!

Czy możemy przełamać biologiczne bariery i przyspieszyć wzrost suplementami?

Patrząc na opisu suplementów diety zwanych obiegowo stymulatorami GH, czyli hormonu wzrostu, łatwo dojść do przekonania, że stosowanie tych środków nieść za sobą będzie spektakularne efekty. W końcu biologiczna rola hormonu wzrostu, (jak wskazuje jego nazwa), polega głównie na pobudzaniu procesów wzrostowych. Tak więc pobudzenie jego sekrecji siła rzeczy powinno skutkować tym, że łatwiej będzie zyskać dodatkowe kilka centymetrów wzwyż. Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa jak wyobrażenia na jej temat.

Skuteczność stymulatorów GH zarówno we przyspieszaniu wzrosty wzwyż jak i przede wszystkim w samym pobudzaniu produkcji tego hormonu wydaje się co najmniej kontrowersyjna. Problem polega na tym, że brakuje badań naukowych, które potwierdzałyby, że stosowanie tego typu preparatów niesie za sobą jakieś namacalne korzyści. Mówiąc wprost, wiara w to, że łykanie przed snem kapsułek zawierających argininę, lizynę, ornitynę, cynk czy wyszukane ekstrakty ziołowe sprawi, że zyskamy kilka dodatkowych centymetrów nie ma poparcia w faktach. Tak wiec wydawanie ciężko uzbieranych pieniędzy na tego typu środki wydaje się - niestety – pozbawione sensu.

Co więc można zrobić?

Tak naprawdę nie ma skutecznych sposobów na to, by zwiększyć wzrost. Kwestia ta uwarunkowana jest bowiem głównie genetycznie. Oczywiście wpływ czynników zewnętrznych również jest istotny, ale raczej w długofalowym niż doraźnym ujęciu. Oznacza to, że trudno przyspieszyć przebieg procesów odpowiedzialnych za wzrost wzwyż w ciągu np. kilku tygodni. Z drugiej strony warto pamiętać, że długotrwałe niedożywienie związane z niedoborami wybranych witamin, składników mineralnych i białka (zwłaszcza przy nadmiarze przetworzonych węglowodanów) może potencjalnie negatywnie wpływać na przebieg procesów wzrostowych, utrudniając wyciągnięcie 100% zapisanego w genach potencjału. Warto więc zwracać uwagę na dietę i tryb życia starając się zdrowo odżywiać, dbać o aktywność fizyczną i poświęcać odpowiednią ilość czasu na sen. Nie ma co jednak przeceniać siły suplementów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.