Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odwodnienie – ukryty problem dzieci i młodzieży

Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiedzą o tym zwłaszcza sportowcy preferujący dyscypliny długodystansowe takie choćby jak biegi w maratonach. Skądinąd również w przypadku osób o przeciętnej aktywności panuje moda na „intensywne nawadnianie”, które polega na zabieraniu wszędzie ze sobą butelki z wodą i popijanie jej przy każdej możliwej okazji. Niestety dzieci i młodzież zapominają o konieczności dostarczania odpowiedniej ilości płynów. Niedawno opublikowane badania wskazują, że problem odwodnienia może dotykać znacznej części najmłodszej części populacji.

Ciekawe badanie

Jeszcze do niedawna nikt specjalnie nie interesował się stanem nawodnienia dzieci i młodzieży. W efekcie wiedza dotycząca zainicjowanego tutaj problemu była stosunkowo nikła. Sytuacja zmieniła się po opublikowaniu wyników badania przeprowadzonego przez Grupa naukowców Harvard T.H. Chan School of Public Health. Autorzy projektu postanowili przeanalizować dane z lat 2009-2012, które dotyczyły ponad 4000 młodych osób w wieku od 6 do 19 lat. Jak punkt odniesienia badacze obrali ciężar właściwy moczu (będący wykładnikiem gęstości względnej). Co się okazało?

Smutne statystyki

Po skrupulatnej analizie danych autorzy studium odkryli, iż odwodnienie to problem niezwykle powszechny wśród dzieci i młodzieży, przy czym znacznie częściej dotyka on chłopców niż dziewczęta (różnica sięgała 75%). Ponad połowa badanych nie była odpowiednio nawodniona! Fakt ten mógł być też związany z tym, iż znaczna część objętych badaniem uczestników w ogóle nie piła wody. Analiza dotyczyła mieszkańców USA, niemniej jednak można zaryzykować przypuszczenie, iż problem występuje również w innych krajach, w tym również w Polsce. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że o konieczności dbania o nawodnienie u dzieci i młodzieży mówi i pisze się niewiele. Tymczasem negatywne skutki zbyt niskiej podaży płynów mogą być bardzo dotkliwe.

Co się dzieje w organizmie gdy jest źle nawodniony?

Aspekty związane z negatywnymi konsekwencjami odwodnienia zazwyczaj rozpatruje się w odniesieniu do wydolności fizycznej. W rzeczywistości jednak istnieje wiele innych niekorzystnych następstw wynikających ze zbyt niskiego spożycia płynów niż tylko spadek zdolności wysiłkowych. Oprócz dolegliwości takich jak bóle głowy, suchość w ustach, osłabienie, skurcze mięśni, senność, mogą pojawić się także problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, zdolnością kojarzenia, co w oczywisty sposób przekłada się na wyniki w nauce! Kwestia nawodnienia ma w tej materii bardzo duże, aczkolwiek ciągle bagatelizowane znaczenie!

Wnioski

Rodzice powinni zadbać o odpowiednie nawodnienie swoich dzieci, a młodzież powinna wykazać się w tej materii już pewną samodzielnością. Kwestia odpowiedniej podaży płynów jest niezwykle ważna tak dla kondycji fizycznej jak i fizycznej.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.