Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak zapobiegać skurczom mięśni?

Jak zapobiegać skurczom mięśni?
Z pewnością przynajmniej raz w życiu doświadczyłeś skurczu łydki, bo właśnie skurcze tej części ciała występują najczęściej. Bolesne skurcze mogą pojawiać się zarówno u trenujących, jak i u osób, które nie są aktywne fizycznie. Najczęściej dopadają nas nocą lub w czasie wysiłku. Jakie są przyczyny powstawania skurczy? I jak można im zapobiegać?

Czym są skurcze?

Kurczami nazywamy nieoczekiwane skrócenie włókien mięśnia (mięśni gładkich lub szkieletowych poprzecznie prążkowanych), występujące pod wpływem działania różnych bodźców (stres, uraz, bodziec cieplny, przemęczenie fizyczne, długotrwała wędrówka piesza, wspinaczka czy jazda na nartach), zaburzeń metabolicznych, w następstwie najczęściej niedotlenienia i niedoboru potasu lub magnezu. Powodują one zwiększenie napięcia włókien mięśniowych, uczucie bólu i zaburzenia ruchomości.

Skąd się biorą skurcze?

Bolesne skurcze mięśni nóg, które pojawiają się nagle, często w nocy, mogą sugerować zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi. Mogą być też skutkiem stosowania niepełnowartościowej diety i/lub odwodnienia. Niedobory te pogłębiają się w wyniku np. nadmiernego pocenia się oraz przyjmowania leków moczopędnych.

Nawracające skurcze mięśni ścian naczyń krwionośnych podudzi wyzwalają niedotlenienie mięśni i napadowe bóle kurczowe łydek.

Do takich dolegliwości może także doprowadzić częste picie mocnej kawy w połączeniu z brakiem odpowiedniej podaży potasu i magnezu w pożywieniu. Pierwiastki te są niezbędne mięśniom do sprawnego funkcjonowania. Gdy ich poziom jest zaniżony, pojawiają się skurcze.

Czy warto wykonać jakieś badania?

Warto wykonać podstawowe badania krwi uwzględniające poziom wapnia, potasu, sodu, magnezu oraz elektrolitów. W przypadku niedoboru któregoś z pierwiastków należy zadbać o jego odpowiednią podaż w diecie, a niekiedy konieczne będzie uzupełnienie niedoborów suplementami.

Jak sobie radzić, gdy niespodziewanie dopadnie nas skurcz?

Aby skurcz przeszedł należy rozciągnąć mięsień. Jeśli dopadł cię skurcz wyprostuj nogę w której masz skurcz, schyl się i pociągnij do góry palce stopy. Dzięki rozmasowaniu mięśnia ból szybko ustąpi. Możesz wykonać go samemu lub poprosić kogoś, aby ci pomógł.

Gorąca kąpiel, prysznic lub gorące, wilgotne okłady to również sposób na skurcze mięśni. Ciepło, podobnie jak rozciąganie, poprawia krążenie krwi.

Jeśli skurcze mięśni stają się wyjątkowo dokuczliwe albo pojawiają się systematycznie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Podsumowanie

Skurcze łydek potrafią przysporzyć nie lada bólu. W chwili samego skurczu pomocne są ciepłe kąpiele, okłady i masaże. Jeśli skurcze pojawiają się często, warto poszukać ich przyczyny. Jednym z podstawowych czynników wpływających na powstawanie skurczy są zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.