Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak liczyć i ważyć jedzenie?

Jak liczyć i ważyć jedzenie?
Kiedy uczymy się zdrowo odżywiać i kontrolować ilości jedzenia warto narzucić sobie jakiś system kontrolny typu ważenie produktów i zapisywanie ich w dzienniku żywieniowym (np. na www.potreningu.pl) albo na porcje - łyżka, szklanka, garść. Drugi sposób będzie mniej dokładny, ale w końcu nie jesteśmy apteką i nie zawsze taka skrupulatność jest potrzebna.

Najpierw wywiad z samym sobą

Żeby zacząć „czyścić miskę”, czyli pozbawiać ją produktów przetworzonych, o małej zawartości cennych wartości odżywczych i zastępować tymi zdrowymi, dobrze zrobić na początku mały rekonesans naszych zwyczajów. Przez 2 lub 3 dni zapisuj sobie szczegółowo każdy zjedzony produkt i jego porcję. Na tej podstawie będzie można oszacować ilość zjadanych kalorii, białka, węglowodanów i tłuszczu, a także jakość naszych posiłków. Bardzo często wydaje nam się, że tak malutko jemy, a waga rośnie, brzuch coraz większy, po czym okazuje się, że podjadając to i owo zbiera nam się całkiem pokaźna dodatkowa ilość kalorii. U pań często okazuje się, że jedzą za mało, dostarczając sobie ledwo energii równej podstawowej przemiany materii, a to najlepsza droga do spowolnienia naszego metabolizmu.

Ważenie produktów

Gdy już mamy plan jak ma wyglądać nasza dieta - wiemy ile kalorii będziemy zjadać i z jakich produktów czerpać wartości odżywcze, zaczynamy komponować posiłki.

Jak ważyć?

Zawsze przed wszelką obróbką:

  • mięso - rozmrożone i na surowo,
  • ryż, kasze, makarony, płatki itp. - w suchej postaci,
  • warzywa i owoce - tylko części jadalne, surowe.

Dlaczego?

Mięso w trakcie obróbki cieplnej, podczas gotowania, pieczenia, smażenia traci na wadze, odparowuje z niego trochę wody, wytapia się również pewna ilość tłuszczu. Ważąc po przygotowaniu możemy przez to zjeść więcej kalorii niż planowaliśmy. Gdy jednak nie ma takiej możliwości i ważymy już gotowe mięso, oszacujmy, że doliczamy do porcji ok 15-20%. Oczywiście to umowna wartość, nie jesteśmy w stanie, w domowych warunkach wyliczyć ile straciło na wadze mięso. Nie jest to też do niczego potrzebne.

Z produktami sypkimi jest odwrotnie - wraz z upływem czasu gotowania nasiąkają woda i są coraz cięższe. Wszystko co przygotowujemy ważymy przed obróbką.

Czy takie podejście wyklucza jedzenie dań jednogarnkowych, albo przygotowanie posiłków na kilka dni?

Absolutnie nie. Robiąc danie jednogarnkowe ważymy poszczególne składniki, a później dzielimy na tyle części, na ile porcji rozłożyliśmy nasza potrawę.

Kto chce bardzo dokładnie wyliczyć wartości odżywcze posiłku, może się posłużyć proporcjami matematycznymi:

  • zważ każdy składniki swojej potrawy i zsumuj wartości wyliczonych kalorii, białka, węglowodanów i tłuszczu,
  • przygotuj danie,
  • podziel danie na równe porcje i policz ile ich wyszło,
  • wróć do danych uzyskanych z ważenia surowej potrawy i sumę podziel na tyle porcji, na ile podzielono potrawę już gotową.

W wyniku otrzymasz szacunkową wartość dla jednej porcji.

Czy można trzymać dietę bez ważenia produktów?

Jak najbardziej. Są różne podejścia do diety - dla niektórych ważne jest skrupulatne ważenie każdego produktu, ale dla wielu optymalnym (i mniej stresującym) rozwiązaniem jest wybieranie nieprzetworzonych produktów i ustalenie sobie ilości posiłków oraz ich porcji. Takie podejście jest na pewno mniej czasochłonne, a nadwyżkę czasu można poświęcić na urozmaicanie potraw.

Wielu z nas szykuje sobie posiłki na cały dzień. O ile mamy czas na gotowanie i wymyślanie co chwile innych posiłków to można sobie dogadzać. Gdy jest odwrotnie, dobrze jest postawić na powtarzalność posiłków w ciągu dnia i przygotowywać je za jednym zamachem.

Przykładowe menu bez ważenia dla kobiety

Ćwiczącej kilka razy w tygodniu, która się nie odchudza, ale chce po prostu zdrowo jeść i ładnie wyglądać:

  • posiłek pierwszy - 3-4 łyżki płatków owsianych, porcja odżywki, owoc, kilka migdałów.
  • posiłek drugi, trzeci, czwarty - 1,5 paczki ryżu, 400 g chudego mięsa, łyżka oliwy, do każdej porcji warzywa. Do posiłku można dodać owoc.
  • posiłek piąty - 2 lub 3 ugotowane jaja, 3 kromki razowego pieczywa, warzywa.

To tylko jeden przykład pokazujący, że można sobie świetnie poradzić bez wagi.

Pamiętać należy aby nasze posiłki były zróżnicowane w skali tygodnia. Dbajmy o to, by dieta była bogata w:

  • wapń (kilka razy w tygodniu można zjeść parmezan, mozarellę),
  • żelazo (raz na jakiś czas zjedz wątróbkę, np. drobiową lub wołowinę, np. rostbef, antrykot),
  • dbaj o zdrowe tłuszcze (awokado, migdały, orzechy brazylijskie, tłuste ryby, jaja, oleje (kokosowy, lniany, oliwa z oliwek).

Podsumowanie

Pilnowanie diety nie musi być trudne i zawsze związane ze skrupulatnym ważeniem porcji. Są sytuacje, że jest to proces niezbędny, ale jeśli nie szykujemy się przykładowo do zawodów, to nie dajmy się zwariować i uwięzić przez liczby. Dieta ma być bezproblemowa i zdrowa.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.