Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Słuchanie muzyki w czasie treningu poprawia zdolności wysiłkowe

Słuchanie muzyki w czasie treningu poprawia zdolności wysiłkowe
Pewnie wielu osobom wyda się to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, ale tak jest w istocie: słuchanie muzyki wpływa na wytrzymałość i kondycję – a potwierdzają to eksperymenty naukowe z udziałem sportowców i osób aktywnych fizycznie. Tak więc może oprócz porcji kreatyny, argininy czy kofeiny przyjmowanej przed sesją treningową warto na stałe włączyć do tego zestawu odtwarzacz MP3 z listą ulubionych utworów i słuchawki?

O tym, że muzyka wpływa na stan umysłu – wiadomo od dawna. Z resztą nie potrzeba tutaj dowodów w postaci naukowych badań, każdy kto był kiedyś na koncercie ulubionego zespołu wie, że siła muzyki może być naprawdę niewyobrażalna. Muzyka buduje napięcie i nastrój w filmach, motyw muzyczny może po latach obudzić wspomnienie, stanowiąc przysłowiowy „klucz do pamięci”. Muzyka uspokaja, ale także porywa do tańca i mobilizuje do działania. Dlaczego nie mieliby z jej potencjału korzystać sportowcy?

Przeprowadzone w ostatnich latach eksperymenty wykazały niezbicie, że wpływ muzyki na zdolności wysiłkowe jest niepodważalny. Dr Len Kravitz zaobserwował, iż podczas gdy spokojne utwory mogą wręcz zmniejszać siłę mięśni (w porównaniu do ciszy) to dynamiczna, „porywająca” muzyka jest w stanie wyraźnie siłę poprawić. Szczególnie godne uwagi są obserwacje dr Karageorghi, które wykazały, że niektóre utwory muzyczne są w stanie zwiększyć wytrzymałość nawet o 15%! Badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem dr Eliakim wykazały, że słuchanie muzyki może obniżać poziom mleczanu we krwi.

Jeżeli wiec poszukujesz skutecznych i niekosztownych sposobów na poprawę swoich wyników sportowych proponuję zabrać na trening odtwarzacz MP3 i plik utworów muzycznych utrzymanych oczywiście w dynamicznym tempie. Trening z ulubioną muzyką w tle jest nie tylko niezwykle przyjemny, ale także może okazać się bardziej wydajny. W czasach, gdy na rozmaitych stronach internetowych i serwisach aukcyjnych sprzedawane są preparaty zawierające egzotyczne wyciągi roślinne o podejrzanej skuteczności warto bazować na dobrze sprawdzonych środkach i metodach. Jak się okazuje, muzyka ma znakomite referencje w postaci badań naukowych.

Źródła: J Strength Cond Res. 2011 Sep 28. EFFECTS OF SELF-SELECTED MUSIC ON STRENGTH, EXPLOSIVENESS AND MOOD. Biagini MS, Brown LE, Coburn JW, Judelson DA, Statler TA, Bottaro M, Tran TT, Longo NA. Science Daily Online: Jog to the Beat-Music Increases Exercise Performance by 15% Ohio State University Research News Online: A Little Music With Exercise Boosts Brain Power, Study Suggests J Strength Cond Res. 2012 Jan;26(1):80-6. Effect of motivational music on lactate levels during recovery from intense exercise. Eliakim M, Bodner E, Eliakim A, Nemet D, Meckel Y.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.