Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zapisałem się na siłownie. Co dalej?

Decyzja o rozpoczęciu regularnych treningów z obciążeniem jest najprawdopodobniej jedną z lepszych decyzji w Twoim życiu. O pozytywnych skutkach związanych z aktywnością fizyczną można byłoby całe książki pisać, w skrócie warto jedynie wspomnieć o tym, że korzyści obejmują zarówno Twoją sylwetkę i kondycję, jak i również Twoje zdrowie i samopoczucie — pod warunkiem jednak, że zabierzesz się za siebie z głową.

Potrzebujesz rozsądnego planu treningowego

Wielu osobom rozpoczynającym treningi wydaje się, że ćwiczyć należy głównie te partie mięśniowe, których wygląd chcielibyśmy poprawić. I tak oto tym sposobem znaczna część trenujących zajmuje się głównie wyciskaniem sztangi leżąc, angażując mięśnie piersiowe oraz uginaniem ramion z hantlami ukierunkowanym na wzrost objętości bicepsów. Ćwiczenia takie jak przysiady, wiosłowania, unoszenia (o podciąganiach na drążku już nie mówiąc, czy martwych ciągach) leżą poza obszarem zainteresowań nie tylko amatorów, ale nierzadko i stałych bywalców siłowni.

Tymczasem warto zdać sobie sprawę, że trening tylko jednej czy dwóch partii mięśniowych doprowadza do stanu, który przyrównać można do kalectwa. Dochodzi bowiem do sporych dysproporcji nie tylko w wyglądzie, ale także w sile i sprawności poszczególnych mięśni. Konsekwencją jest nie tylko optyczne zaburzenie estetyki sylwetki czy brak możliwości praktycznego wykorzystania wypracowanej siły, ale także szereg dolegliwości bólowych i rozmaitych przykurczy mięśniowych.

Tak więc potrzebujesz treningu obejmującego całe ciało, zarówno górną jak i dolną jego połowę, przy czym, bicepsy i przedramiona stanowią przysłowiową wisienkę w torcie, podstawą powinien być trening dużych grup mięśniowych takich jak mięśnie czworogłowe uda czy mięsień najszerszy grzbietu.

Potrzebujesz dobrze dopasowanej diety

Zdecydowana większość trenujących ma świadomość, że to, co jedzą, wpływa na ich wygląd i postęp na siłowni, jednak wiele osób swoje zainteresowanie dietą sprowadza jedynie do zapewnienia odpowiedniej podaży białka (bo jak wiadomo, białko to budulec dla mięśni). Mało tego, owa „odpowiednia podaż” sprowadza się do zasady „więcej = lepiej”. Taki sposób myślenia oczywiście nie prowadzi do niczego dobrego.

Faktycznie, mięśnie zbudowane są z białka, ale potrzebują także paliwa w postaci węglowodanów i tłuszczu oraz specjalnych związków — koenzymów uczestniczących w poszczególnych przemianach metabolicznych. Owe koenzymy powstają z witamin, które również muszą zostać dostarczone wraz z pokarmem.

Mało tego potrzebne są jeszcze składniki mineralne niezbędne do przekazywania impulsów nerwowych i uczestniczące w transporcie rozmaitych związków przez błony komórkowe, które natomiast zbudowane są m.in. z niezbędnych kwasów tłuszczowych…

Jak widać, pakiet potrzebnych składników nie ogranicza się jedynie do białka. Oczywiście nie potrzeba tytułu naukowego z biochemii, by prawidłowo się odżywiać, jednak z pewnością należy poświęcić trochę uwagi temu, co się spożywa oraz zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia.

Zadbaj o regenerację

Ani wiadra wylanego potu na siłowni, ani też nawet najlepiej zbilansowane diety na nic się nie zdadzą, jeśli nie zapewnisz swoim mięśniom odpowiedniej ilości czasu na regenerację. Choć wydawać by się mogło, że to właśnie w czasie treningu mięśnie rosną – nasilony przepływ krwi sprawia, że optycznie powiększają wtedy swoje rozmiary, to tak naprawdę budowa białek mięśniowych następuje po wysiłku.

Twoje mięśnie oprócz bodźca w postaci treningu i pakietu niezbędnych składników z pożywienia potrzebują także odpoczynku. Jeśli więc nie zadbasz o odpowiednią ilość snu bądź też po treningu jeździć będziesz na całonocne imprezy, nie licz na żadne przyrosty. Podobnie zbyt częste i zbyt intensywne treningi mogą doprowadzić do przetrenowania, utrudniając regenerację.

Zapamiętaj sobie, że nie tyle wysoka intensywność treningów a umiejętna nią manipulacja jest kluczem do sukcesu.

Podsumowanie

Jeśli właśnie zapisałeś się na siłownie, pamiętaj, że nie wystarczy po prostu ćwiczyć, ale trzeba ćwiczyć z głową, a dodatkowo należy jeszcze odpowiednio się odżywiać oraz zadbać o właściwą regenerację. Pamiętaj też, że jeśli nie bardzo wiesz, w jaki sposób zabrać się za układanie treningu i diety – zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów bądź to spotykając się z dietetykiem i trenerem stacjonarnie, bądź też korzystając z coraz popularniejszej opcji konsultacji za pośrednictwem Internetu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.