Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Siłownia i aero najlepszym sposobem na utratę wagi

Zacząć należy od zmian w diecie, bez ich wprowadzenia nie możemy liczyć na utratę tkanki tłuszczowej. Wbrew obiegowym mitom ćwiczenie brzucha nie jest sposobem na zmniejszenie tkanki tłuszczowej odłożonej w tym miejscu! Jak więc sobie poradzić ze zbędną tkanką tłuszczową?

Zastosować dietę nastawioną na redukcję

Należy dostarczać mniej kalorii, niż potrzebuje organizm. Skupiamy się na zapewnieniu odpowiedniej ilości białka, tłuszczy, zmniejszając podaż węglowodanów, w szczególności prostych. Opracowanie jadłospisu można zlecić dietetykowi lub skorzystać z gotowych wzorców i kalkulatorów dietetycznych w internecie. Temat był osobno omawiany wielokrotnie, więc pominę szersze omawianie tego zagadnienia.

Stosujemy trening całego ciała

Przede wszystkim nie ćwiczymy jedynie mięśni brzucha, a cale ciało na siłowni np. programem obejmującym większość mięśni w ciele tzw. FBW (full body workout).

Przykładowy trening FBW:

  • Przysiad ze sztangą - 3 serie x 10 powtórzeń
  • Wiosłowanie sztangą - 3 serie x 10 powtórzeń
  • Wyciskanie sztangi leżąc - 3 serie x 10 powtórzeń
  • Wyciskanie na barki - 2-3 serie x 10 powtórzeń
  • Podciąganie na drążku podchwytem - 3-5 serii x 10 powtórzeń

Trening siłowy przyspieszy nasz metabolizm, poprawi krążenie krwi, spowoduje większą wrażliwość tkanek na insulinę.

Jeśli sądzisz, że skoro jesteś kobietą masz trenować na maszynach (jak sądzi 99% instruktorów i instruktorek w klubach w Polsce) – to tkwisz w błędzie. Wszelkie maszyny zostały stworzone, aby wolniej uzyskiwać efekty treningu – w konsekwencji klienci wiele miesięcy dłużej muszą chodzić do danego klubu.

Maszyny stosujemy tylko i wyłącznie w przypadku kontuzji uniemożliwiających trening na wolnych ciężarach (np. stawy kolanowe, barkowe, biodrowe, naciągnięcia, zwichnięcia, złamania itd.) oraz przy braku techniki (wtedy czasowo zastępujemy skomplikowane ćwiczenie np. podciąganie na drążku – ściąganiem drążka wyciągu szerokim chwytem). Wraz z postępem czasu jak najszybciej staramy się przejść na dużo skuteczniejsze wolne ciężary.

Jako uzupełnienie treningu siłowego stosujemy...

  • marsze,
  • marszobiegi,
  • rower,
  • pływanie,
  • bieganie,
  • trening interwałowy.

Dobór odpowiedniej aktywności zależy od naszej kondycji, wieku, poziomu tkanki tłuszczowej, wytrenowania, dostępnego sprzętu.

I znów – wszelkie rowerki, steppery, maszyny „cardio" napędzają przemysł redukowania tłuszczu. Dla większości populacji skuteczność treningu aerobowego i interwałowego przedstawia się następująco:

  • ćwiczenia crossfit (trening metaboliczny, kompleksy sztangowe etc),
  • oraz inny trening interwałowy,
  • trening aerobowy.

Z aerobów najskuteczniejsze jest bieganie, następnie marszo-biegi, rower, pływanie... dopiero tutaj zaczynają się steppery, aerobiki, ćw. zorganizowane, rowerki, spinningi, bieżnie i inne zajęcia klubów fitness. Niestety – oby podjąć treningi crossfit czy interwałowe – należy zbudować wydolność aerobową, przez 2-3 miesiące treningu. Dopiero na samym końcu można włączać interwały do swojego planu treningowego.

Bez wątpienia interwały połączone z aerobami przyniosą wielokrotnie szybsze efekty. Z badań naukowych wynika, że, paradoksalnie same, długotrwałe aeroby nie pozwalają po pewnym czasie na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej (np. u wyczynowych biegaczy).

Podsumowanie

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danego treningu. W szczególności, jeśli: masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, choroby układu krążenia, wady postawy, nadciśnienie, wady wzroku, problemy np. z kręgosłupem.

Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś/ nie prowadziłaś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo) oraz rozciągania. Pamiętaj, że każdy niewłaściwie prowadzony trening może prowadzić do kontuzji i urazów.

Wszystko, co przeczytałeś / przeczytałaś w artykule stosuj na własne ryzyko. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne urazy doznane w trakcie treningu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.