Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Aktywność fizyczna lekiem na ból głowy

Migrenowych bólów głowy doświadcza w swoim życiu nawet 30% naszego społeczeństwa. Ta wyjątkowo uciążliwa przypadłość częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Leczenie odbywa się przy udziale farmaceutyków, takich jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, specjalistyczne leki przeciwmigrenowe, przeciwwymiotne, uspokajające, przeciwpadaczkowe i rozmaite ziołowe w ramach zabiegów medycyny niekonwencjonalnej.

Już nawet doraźne stosowanie w/w leków może nieść za sobą ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, a częste ich używanie – do komplikacji zdrowotnych. Co ciekawe u osób ze skłonnością do występowania migreny bardzo łatwo rozwija się lekozależność .

Eksperyment przeprowadzony przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu (Varkey i wsp.) wykazał, że prostym, bezpiecznym, a przede wszystkim niezwykle skutecznym sposobem leczenia migreny może być odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna. W randomizowanym badaniu 91 osób ze zdiagnozowaną migreną zostało podzielonych na trzy grupy, z których jedna wykonywać miała specjalnie zaprojektowany zestaw ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty 3 razy w tygodniu po 40-minut na sesję, druga grupa wykonywać miała proste ćwiczenia relaksacyjne, a trzecia – przyjmować silny lek przeciwdrgawkowy (Topiramat), stosowany w leczeniu migreny.

Próba trwała łącznie 3 miesiące, podczas których monitorowano stan zdrowia uczestników, częstotliwość występowania i nasilenie migrenowych bólów głowy, jakość życia, a także wydolność tlenową. Końcowy pomiar wykonano po 6 miesiącach od rozpoczęcia eksperymentu.

Okazało się, że we wszystkich grupach zanotowano wyraźną poprawę: częstotliwość występowania migreny spadła niezależnie od obranej metody leczniczej. Wynika z tego, że ćwiczenia fizyczne mogą być równie skuteczne co farmaceutyki w leczeniu migrenowych bólów głowy. Jest to informacja szczególnie cenna dla osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać leków.

 

 

Źródła: Exercise as migraine prophylaxis: A randomized study using relaxation and topiramate as controls. Varkey E, Cider A, Carlsson J, Linde M.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.