Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

8 zasad dotyczących stosowania termogeników

Termogeniki nazywane także spalaczami tłuszczu, to suplementy których głównym zadaniem jest zwiększenie wydatkowania energii poprzez nasilenie produkcji ciepła. Środki te mają szerokie grono entuzjastów głównie ze względu na fakt, że… są skuteczne. Decydując się na zakup tego typu preparatów warto zapoznać się podstawowymi zasadami dotyczącymi ich stosowania. Dzięki temu efekty będą po prostu lepsze.

Zweryfikuj swoje oczekiwania

Z doświadczenia wiem, że oczekiwania względem efektów wynikających z zastosowania suplementów diety bywają skrajnie różne. Niektórym osobom wydaje się, że łyknięcie kolorowej pigułki spowoduje gwałtowną przemianę sylwetki doprowadzając do szybkiego wypalenia zgromadzonych zapasów tłuszczowych. W praktyce niestety tak nie jest. Preparaty odchudzające, w tym również termogeniki to tylko skromne dodatki, których realny wpływ na tempo postępów w odchudzaniu jest niewielki w porównaniu do wpływu treningu i diety. Nie należy więc im zbyt wysoko stawiać poprzeczki, bo jedynym efektem będzie rozczarowanie. Środki tego typu działają, ale wbrew temu co sugerują reklamy - nie dają efektów spektakularnych.

Wybierz środek „pod siebie”

Dokonując wyboru termogeników należy wziąć pod uwagę, że termin „najlepszy” ma charakter wysoce subiektywny. Środki wychwalane przez jednych użytkowników mogą okazać się kiepskim rozwiązaniem w przypadku innych osób. Związane jest to między innymi z mocą działania. Spalacze tłuszczu zawierają kofeinę, alkaloid o działaniu zarówno termogennym, jak i pobudzającym. Osobnicza wrażliwość na działanie tego typu środków może być różna. Jednostki, które po wypiciu kawy mają palpitacje serca, cierpią na bezsenność i czują się podenerwowane powinny sięgać po preparaty, w których jednorazowa dawka kofeiny na porcję jest wyższa niż 50 – 100 mg. W przypadku jednostek odpornych na działanie stymulantów lepiej sprawdzą się termogeniki, w których dawka kofeiny jest dwukrotnie wyższa.

Zakupy rób raczej w renomowanych sklepach, a nie na podejrzanych aukcjach internetowych

Warto mieć na uwadze, że oprócz środków dostępnych w oficjalnym obiegu, mających świadectwo o dopuszczeniu do obrotu, na rynku obecne są także preparaty zawierające substancje zakazane. Nie mam tutaj na myśli raczej sterydów czy związków tak silnych jak efedryna, niemniej jednak w spalaczach tłuszczu sprzedawanych pokątnie na aukcjach znaleźć można między innymi metyloheksaminę, geranium, johimbinę, a nawet sibutraminę. Substancje te oprócz tego, że posiadają właściwości odchudzające (i niekiedy także pobudzające), okazują się potencjalnym zagrożeniem, zwłaszcza dla osób bardzo młodych i wszystkich borykających się z problemami zdrowotnymi takimi jak m.in. nadciśnienie.

Na wszelki wypadek zacznij od minimalnej dawki

Niezależnie od przekonań dotyczących tolerancji na działanie stymulantów i w ogóle – termogeników, warto pierwszą aplikację tego typu środków zacząć od dawki minimalnej. Czyli jeśli producent na porcję zaleca dwie kapsułki preparatu, to korzystnie jest zacząć od jednej. Dlaczego? Odpowiedź brzmi – na wszelki wypadek. Nieraz sie zdarza, że środek okazuje się mocniejszy niż sugeruję etykieta, a niekiedy też w składzie są substancje mogące powodować nieprzyjemne doznania, np. – kapsaicyna z pieprzu kajeńskiego, która może powodować nieprzyjemnie odczuwalne podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego u osób wrażliwych. Przy dobrej tolerancji, dawki można automatycznie zwiększyć.

Staraj się przyjmować preparat na pusty żołądek

Chociaż producenci suplementów często mocno na wyrost formułują zalecenia dotyczące konieczności przyjmowania danych środków na pusty żołądek, to przyznać trzeba, że akurat w przypadku spalaczy tłuszczu to zalecenie jest zasadne. Termogeniki zawierają bowiem substancje, które mogą wchodzić w interakcje ze składnikami pożywienia, efektem czego jest zmniejszenie efektywności suplementacji. Przykładem mogą być chociażby katechiny herbaciane i kapsaicyna, które „nie lubią się” z białkami mlecznymi. W zasadzie kazeina (białko obecne w nabiale i niektórych odżywkach) jest inhibitorem kapsaicyny – czyli zupełnie niweluje jej działanie.

Uważaj na inne źródła kofeiny

Warto mieć na uwadze, że kofeina może okazać się wyjątkowo nieprzyjemna w działaniu, jeśli przyjęta zostanie w zbyt dużej dawce. Alkaloid ten, jak wiadomo obecny jest nie tylko w spalaczach tłuszczu, ale także w kawie, napojach energetycznych i wielu suplementach diety , zwłaszcza – w popularnych ostatnio preparatach przedtreningowych. Przyjmując kofeinę z różnych źródeł trzeba zachować daleko posuniętą ostrożność by nie doprowadzić do jej przedawkowania, które objawiać się może rozdrażnieniem, problemami ze skupieniem uwagi, bezsennością, uczuciem niepokoju, tachykardią i innymi nieprzyjemnymi objawami.

Nie przyjmuj termogeników w godzinach wieczornych

Osoby, które trenują w późnych godzinach wieczornych winny zastanowić się dwa razy przed sięgnięciem po spalacz tłuszczu. Jak już wspominałem, środki tego typu wykazują działanie pobudzające, które utrzymuje się średnio około czterech, a niekiedy aż do sześciu godzin. Nawet jeśli nie jest ono odczuwalne jako wyraźne „nakręcenie do działania” to i tak może skutkować problemami z zasypianiem. W przypadku kiedy trening przypada np. na dwie lub trzy godziny przed położeniem się spać, spalacz najkorzystniej jest przyjąć odpowiednio wcześniej. Oczywiście potencjalnie negatywny wpływ termnigeników na jakość snu ma charakter indywidualny, w razie wątpliwości nie zaszkodzi zaryzykować i sprawdzić sobie, byleby – w przypadku niepożądanych objawów – nie sprawdzać tak codziennie…

Nie stosuj termogeników, jeśli…

Preparaty o działaniu termogennym mogą okazać się problematyczne w niektórych wypadkach. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są zazwyczaj problemy zdrowotne, zwłaszcza niektóre choroby układu krążenia (nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca), choroby neurologiczne, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, niektóre choroby przewodu pokarmowego i tarczycy. Innym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest także nadwrażliwość na substancje obecne w ich składzie. Przed zastosowaniem spalaczy tłuszczu należy uważnie zapoznać się z treścią informacji zawartych na etykiecie, a w razie współistniejących chorób lub stosowania leków, na wszelki wypadek należy skonsultować się z lekarzem czy włączenie tego typu środków nie jest przypadkiem niebezpieczne.

Podsumowanie

Włączenie do suplementacji preparatu o właściwościach termogennych może być ciekawym sposobem na przyspieszenie efektów walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Należy jednak mieć na uwadze, że środki tego typu powinno się dobierać i stosować indywidualnie, najlepiej z uwzględnieniem zasad podanych w niniejszym poradniku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.