Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co to jest CrossFit?

Niestety, w internecie brakuje odniesień do źródła, czyli wydań pisma „CrossFit journal” już z roku 2002. Kto wtedy słyszał o crossficie? A kto teraz słyszy, w czasie gdy firma reebok rozpoczęła swoją masową kampanię, w celu sprzedaży „idealnych” do ćwiczeń CrossFit produktów? Mało kto potrafi jednak zdefiniować CrossFit. Cross = mieszanka (przekrojowy), fit = sprawny. W skrócie jest to program treningu siły i kondycji (wydolności w każdej strefie – zagadnienie rozwinięte w dalszej części artykułu).

CrossFit obejmuje ogromną ilość ćwiczeń i dyscyplin – klasyczne treningi siłowe (m.in. ćwiczenia takie jak przysiady, martwy ciąg, podrzut, rwanie, wyciskopodrzut, podciąganie na drążku), treningi biegowe (wybieganie, rytmy, tempówki, interwały, podbiegi), elementy plyometryki (np. skoki, wieloskoki), pływanie, jazdę na rowerze,  wiosłowanie. Jednak zawsze należy pamiętać – ćwiczenia przekrojowe mają przygotować Cię do wielu aktywności – pod względem siły i wytrzymałości. W sferze siłowej CrossFit opiera się o same podstawowe, najprostsze ruchy, z pominięciem ćwiczeń izolowanych i na maszynach (takich jak wznosy ramion ze sztangielkami, krzyżowanie linek wyciągów czy uginanie ramion ze sztangą). Od razu widać podobieństwo do bardziej zaawansowanych treningów w rodzaju FBW czy push pull.

Jeśli twój trening zawiera ćwiczenia izolowane i na maszynach oraz nie sprawia, że jesteś lepszym, sprawniejszym człowiekiem – nie jest to trening CrossFit. Nie można ułożyć dowolnej mieszanki biegów i np. ćwiczeń z obciążeniem – uważać, że robi się trening przekrojowy (podobnie jak trenowanie osobno boksu i zapasów nie sprawi, że będziesz zawodnikiem MMA). W kulturystyce powszechne jest wykonywanie aerobów (niektórzy zawodnicy biegają czy jeżdżą na rowerku stacjonarnym nawet dwa razy dziennie, większość dni w tygodniu, po kilkadziesiąt minut) oraz ćwiczeń siłowych.

To nieistotne – gdy przychodzi do wyzwalania dużej ilości energii w krótkim czasie większość kulturystów  jest bezsilna. Podobnie, gdy trzeba popracować np. 10 minut blisko swojego maksymalnego tętna – nadmiernie rozwinięte mięśnie (przyzwyczajone do powolnych ruchów, przy wspomaganiu przeróżnych dźwigni) oraz serce  – nie są w stanie kontynuować takiego wysiłku. Warto wypróbować trening CrossFit (który w istocie jest tylko nowym opakowaniem starych pomysłów). Łudząco podobne metody istniały wcześniej.

Zalety i wady treningu CrossFit

Zalety treningu CrossFit

  • jest ciekawy, nie nudzi się (każdego dnia, przez miesiąc możesz robić coś innego i to na każdej sesji!)

  • buduje siłę, sprawność, szybkość, koordynację, uczy wyzwalać moc,

  • kształtuje siłę funkcjonalną (przydatną w wielu dyscyplinach sportu),

  • pozwala w 20 minut wykonać cały, ciężki trening (oszczędność czasu),

  • nie potrzebujesz wielu ćwiczeń i sprzętu,

  • w nieskończoność możesz zwiększać stopień trudności wysiłku,

  • budujesz „żelazną” wytrzymałość tlenową i beztlenową,

  • rozwijasz mięśnie brzucha i pleców (trening CORE sprawia, że tradycyjne brzuszki i inne, podobne ćwiczenia są zbędne),

Wady treningu CrossFit

  • może stanowić zbyt duże obciążenie dla osób w podeszłym wieku, chorych, niewytrenowanych (pamiętaj, aby dopasować intensywność do siebie),

  • intensywne sesje mogą kolidować z tradycyjnym treningiem siłowym/biegowym/sportów walki (trzeba bardzo dobrze znać swoje ciało, aby właściwie wkomponować sesję CrossFit w treningi), jeśli intensywnie trenujesz inną dyscyplinę – dodatkowe ćwiczenia mogą wywołać przetrenowanie,

  • trzeba dobrze poznać wszystkie elementy techniczne, często skomplikowanych ćwiczeń CrossFit (np. przysiady ze sztangą w klubach w Polsce prawidłowo wykonuje ledwie garstka osób),

CrossFit bez wątpienia jest bardzo ciekawym systemem treningów, każdorazowo polecam jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł treningów, gdyż wielu ludzi ponosi wyobraźnia przy układaniu planów. Efekt zbyt ciężkiego lub źle dobranego względem naszej wagi, wieku, sprawności - treningu w większości wypadków jest odwrotny od zamierzonego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.