Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wysiłek fizyczny chroni Twoje oczy

Choć wydawać się to może zaskakujące, to wiele wskazuje na to, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na wzrok. Zależność ta została odkryta przypadkowo, niemniej jest wyjątkowo interesująca i warta głębszego zbadania. Potwierdziły ją już wstępnie badania naukowe z udziałem maratończyków.

Na razie niewiadomo dokładnie jaki mechanizm odpowiada za korzystny wpływ wysiłku fizycznego na narząd wzroku (przypuszcza się, że wynika to z faktu, iż aktywność fizyczna poprawia ukrwienie gałek ocznych), zaobserwowano jednak że regularne bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – choroby, która dotyka niemal 10% pięćdziesięciolatków i aż 35% siedemdziesięciolatków i której ryzyko systematycznie wzrasta wraz z upływem czasu.

Choć wielu czytelnikom tego artykułu perspektywa takowa wydawać się może odległą, to w istocie – niezależnie od wieku – warto zainwestować już dziś w profilaktykę by w przyszłości uchronić się od poważnych i uciążliwych dolegliwości.

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która może w szybkim tempie uniemożliwić normalne funkcjonowanie powodując znaczną utratę wzroku. Zaobserwowano tymczasem, że osoby starsze, które w czasach młodości regularnie uczestniczyły w biegach długodystansowych cieszą się wyjątkowo dobrym wzrokiem i zdecydowanie rzadziej chorują na AMD. 

Co ciekawe analiza danych obejmujących ponad 40 000 przypadków pozwoliła zaobserwować, że ryzyko chorób narządu wzroku zmniejsza się wraz z każdym przebieganym kilometrem, a w przypadku osób biegających regularnie po 50 km tygodniowo jest niemal o połowę mniejsze niż u osób o przeciętnej aktywności fizycznej. Na razie nie wiadomo niestety czy inne formy aktywności o charakterze wytrzymałościowym mają podobne działanie, jest to jednak wielce prawdopodobne.

Jak więc widać, po raz kolejny okazuje się, ze regularny wysiłek fizyczny chroni przed rozwojem poważnych chorób i pomaga utrzymać pełną sprawność do późnej starości. Opisana tutaj zależność jest kolejnym argumentem na rzecz promowania fizycznej aktywności niezależnie od wieku. Chciało by się powiedzieć: chcesz wiedzieć lepiej i zobaczyć więcej – po prostu ćwicz! 

Źródła: Obesity (Silver Spring). 2011 Oct;19(10):2006-14.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.