Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 kardynalnych błędów odchudzania

5 kardynalnych błędów odchudzania
Odchudzanie proste jest w teorii, w praktyce jednak okazuje się, że do upragnionej sylwetki prowadzi „droga pod górkę usiana wybojami”. Oprócz wielu mniejszych, istnieje jednak kilka podstawowych błędów masowo popełnianych przez osoby odchudzające się. Co to takiego?

Zbyt wysoko postawiona poprzeczka

Jeśli zamierzasz stracić 10 kg do przyszłego poniedziałku to niestety, ale nie tylko, że Twój cel jest po prostu nierealny, to jeszcze usilne próby jego realizacji mogą zakończyć się utratą zdrowia, a przynajmniej wyraźnym pogorszeniem kondycji psychofizycznej. W przypadku osób z nadwagą tempo utraty masy ciała powinno mieścić się w przedziale 0,5 – 1 kg tygodniowo, a u osób otyłych może być trochę wyższe, jednak zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Niedopasowana dieta

Wielu osobom wydaje się, że wystarczy po prostu zastosować znalezioną gdzieś w kolorowej prasie dietę „bananową” i oto po kilku czy kilkunastu dniach cieszyć się można szczupłą sylwetką. Tymczasem dieta powinna być dopasowana indywidualnie, ponieważ różnimy się między sobą, mamy odmienne potrzeby energetyczne, inne upodobnia kulinarne, inne możliwości czasowe i organizacyjne na przygotowanie posiłków. Zastosowanie diety „uniformu” najczęściej kończy się porażką.

Brak aktywności fizycznej

Odchudzanie się w bezruchu, pomijając ewentualne ograniczenia związane ze stanem zdrowia – jest czymś kuriozalnym. Oczywiście nie trzeba od razu biegać w maratonach czy przerzucać góry żelastwa na siłowni, by „stracić na wadze”, należy jednak bezwzględnie zwiększyć aktywność fizyczną. Osoby niewytrenowane wystarczy, że początkowo zamienią samochód na rower, pójdą na dłuższy spacer z psem czy zamiast windy wybiorą czasem schody. Wytrenowani oczywiście mogą pozwolić sobie na intensywny wysiłek (hiit, tabata, crossfit).

Niewinne przekąski

Niestety znaczna część osób odchudzających się wypiera z pamięci rozmaite drobne „grzeszki” w postaci batoników, cukierków, czekoladek podjadanych często w biegu. Chociaż wydawać by się mogło, że drobne odstępstwa od diety nie są w stanie w sposób istotny zaważyć na jej efektywności, to w praktyce nierzadko okazuje się, że pustych kalorii zjadamy mimochodem znacznie więcej niż sobie uświadamiamy. Mało tego, dodatkowe porcje wysokoglikemicznych cukrów wpływając mocno na sekrecję insuliny zaburzają proces spalania tkanki tłuszczowej – nawet gdy są relatywnie niskokaloryczne.

Słodkie napoje

Odchudzając się zwracamy uwagę głównie na ilość i jakość jedzenia, zapominając o tym jak ważne są: rodzaj i ilość wypijanych płynów. I tak oto wcale do rzadkość nie należą sytuacje, gdzie niskokalorycznej, restrykcyjnej diecie opartej na gotowanym mięsie i warzywach towarzyszą dwa litry owocowego soku lub – o zgrozo – słodzonej cukrem coli. Warto sobie uświadomić, że spożywanie napojów zawierających cukier, do których należą również soki owocowe, wpływa na bilans energetyczny oraz tempo spalania tkanki tłuszczowej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.