Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Chroń swoje oczy!

Oczy to narząd, który zużywa się wraz z wiekiem – proces fizjologicznego starzenia rozpoczyna się zazwyczaj około 40 roku życia, natomiast w pewnych warunkach może rozpocząć się znacznie szybciej, nawet około 30 roku życia. Okazuje się także i genetycznie uwarunkowana krótkowzroczność występuje zaledwie u kilku procent osób dotkniętych tą wadą, u pozostałych osób to konsekwencja ślęczenia nad książkami i przed komputerem. Dodatkowo niedbalstwo i nieumiejętna pielęgnacja oczu sprawia, iż wady się sukcesywnie pogłębiają. Cóż zatem zrobić, aby zachować oczy i wzrok w dobrej formie?

Okulary przeciwsłoneczne – przy ich zakupie nie należy kierować się wyłącznie wyglądem. Aby okulary spełniały funkcję ochronną powinny posiadać odpowiedni filtr oraz polaryzację. Dzięki temu oczy nie będą narażone na uszkodzenia spowodowane promieniami UV. Nadmierna ekspozycja słoneczna bez skutecznej ochrony doprowadza m.in. do uszkodzenia rogówki oka, która jak dowodzą badania naukowe, spełnia rolę naturalnego filtra pochłaniającego promieniowanie UV. Jednak uszkodzenie tj struktury  – m.in. poprzez zbyt długie i intensywne narażenie na działanie promieniowania UV,  sprawia, że wewnętrzne warstwy oka są bardziej narażone  na nieodwracalne zmiany. Dlatego zakup dobrych okularów to inwestycja, dzięki nim bowiem nie tylko ochronisz wzrok, ale także poprawisz komfort widzenia.

Ergonomia pracy z komputerem, czyli narzędziem pracy nieodzownym w wielu zawodach. Koncentracja wzroku w jednym miejscu przyczynia się do jego przemęczenia, a w konsekwencji doprowadza do pogorszenia jakości widzenia. Dlatego ważne jest, aby stanowisko pracy było odpowiednio przystosowane – należy zwrócić uwagę na natężenie światła docierające z monitora (nie może to być to jedyne źródło światła znajdujące się w pomieszczeniu), a także na jego ustawienie – wskazane jest aby ekran znajdował się na poziomie oczu lub nieznacznie niżej. Monitor nie powinien się także znajdować bezpośrednio  za lub przed źródłem światła  Koncentrowanie wzroku w jednym punkcie sprawia, że rzadziej mrugamy, dlatego oczy narażone jest na wysychanie. Dlatego okuliści zalecają, aby co około pół godziny odrywać wzrok od monitora i popatrzeć przez okno lub na coś zielonego. Warto też zaopatrzyć w tzw. sztuczne łzy, które nawilżą wysuszone oko.

Odpowiednie odżywianie – nie pierwszy raz okazuje się, jak kluczowe i kompleksowe znaczenie  dla kondycji organizmu ma prawidłowe odżywianie. I tak naukowcy  dowiedli m.in. iż zbyt duża podaż kwasów tłuszczowych omega 6 w stosunku do omega 3 może być jedną z przyczyn zwiększających ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka u kobiet 1. Inni z kolei badacze dowiedli, iż osoby, których dieta obfituje w owoce i warzywa, na starość w znacznie mniejszym stopniu narażeni są na zwyrodnienie plamki żółtej oka. Kluczowe znaczenie oprócz witamin (A, C i E) mają także inne związki o charakterze przeciwutleniającym, takie jak np. zeaksantyna. Okazuje się także, iż niektóre pokarmy mogą wpływać niekorzystnie na wzrok – naukowcy wykazali, że spożywanie  węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym może zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy. Z kolei u dzieci nadmiar w diecie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodyczy) może powodować zmiany w strukturze naczyń krwionośnych siatkówki oka.

Oczy to narząd bardzo mocno eksploatowany, narażony przy tym na niekorzystne  działanie wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych.  Dlatego dbajmy o oczy, a unikniemy wielu nieprzyjemnych dolegliwości. 

Źródła: • Biljana Miljanović , Komal Trivedi ,Relation between dietary n−3 and n−6 fatty acids and clinically diagnosed dry eye syndrome in women, Am J Clin Nutr October 2005 vol.82. no. 4 887-893 • Seddon, JM, Ajani, UA, Sperduto, RD, Hiller, R., Blair, N., Burton, TC, Farber, MD, Gragoudas, ES, Haller J., Miller, DT et al. (1994) Suplementy caroteoids, witaminy A, C i E oraz zaawansowany wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba oczu Case-Control Study Group JAMA 272: 1413/20 • Chiu CJ , Robman L , McCarty CA , BN Mukesh, Dietary carbohydrate in relation to cortical and nuclear lens opacities in the melbourne visual impairment project., Invest Ophthalmol Vis Sci. 2010 Jun;51(6):2897-905

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.