Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

BCAA zmniejszają uczucie zmęczenia w trakcie treningu

Czy zdarza Ci się sytuacja, w której planowe dokończenie treningu uniemożliwia Ci uczucie specyficznego zmęczenia, tak jakby jakiś głos podpowiadał Ci: „odpuść już sobie, idź pod prysznic”? Sytuacja ta paradoksalnie rzadziej zdarza się podczas klasycznych treningów siłowych, jednak ma miejsce stosunkowo często w przypadku wysiłku o charakterze bardziej wytrzymałościowym, takich jak treningi sportów walki czy dłuższy bieg.

Za wspomniany powyżej głos, który podpowiada nam byśmy zakończyli trening i dali sobie spokój na dziś z wysiłkiem, odpowiedzialna jest serotonina – neuroprzekaźnik, działający relaksująco, wyciszająco, wręcz usypiająco. Wpływu serotoniny najłatwiej doświadczyć zjadając obfity posiłek zasobny w węglowodany, po którym pojawia się charakterystyczna ociężałość i brak chęci do działania. Cóż, nie ulega wątpliwości, że taki stan nie sprzyja kontynuowaniu wysiłku. Jest jednak pewien sposób, by niekorzystny wpływ serotoniny na naszą motywację i chęć do kontynuowania treningu zniwelować, otóż znakomicie w tym aspekcie sprawdzić się może solidna porcją BCAA.

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA), oprócz tego że zmniejszają katabolizm i poprawiają regenerację, mają jeszcze jedną ciekawą właściwość – współzawodniczą z innym ważnym aminokwasem o dostęp do układu nerwowego. Owym innym ważnym aminokwasem jest tryptofan, będący prekursorem serotoniny. W czasie intensywnego wysiłku poziom zdecydowanej większości aminokwasów (w tym BCAA) we krwi ulega obniżeniu, trafiają one bowiem do komórek mięśniowych i wątroby i zasilają rozmaite szlaki metaboliczne. Pozostaje jedynie tryptofan, który tracąc konkurentów ma swobodny dostęp do układu nerwowego, gdzie może posłużyć do produkcji serotoniny.

Zwiększenie poziomu BCAA we krwi poprzez intensywną suplementację powoduje, że mniejsze ilości tryptofanu przenikają do mózgu, przez co możliwość syntezy serotoniny jest ograniczona. Tym samym aminokwasy rozgałęzione są w stanie odsunąć w czasie stan zwany zmęczeniem ośrodkowym. Tak więc osoby obciążone intensywnym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza przedstawiciele dyscyplin wytrzymałościowych, powinny rozważyć włączenie preparatu zawierającego BCAA zarówno przed wysiłkiem jak i w trakcie trwania treningu.  Optymalne dawki oscylują w przedziale 10 – 20g na dobę.

Źródła: Newsholme EA, Blomstrand E. Tryptophan, 5-hydroxytryptamine and a possible explanation for central fatigue. Adv Exp Med Biol. 1995;384:315-20. Blomstrand E, Hassmén P, Ekblom B, Newsholme EA. Administration of branched-chain amino acids during sustained exercise--effects on performance and on plasma concentration of some amino acids.. Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1991;63(2):83-8.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.