Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym jest przetrenowanie i kto jest na nie narażony?

Czym jest przetrenowanie i kto jest na nie narażony?
Wydawać by się mogło, że termin „przetrenowanie” zarezerwowany jest jedynie dla sportu wyczynowego, gdzie obciążenia treningowe są tak znaczne, iż wiążą się z nadludzkim niemal wysiłkiem. Tymczasem problem przetrenowania dotyczyć może również osób amatorsko uprawiających sport, doprowadzając do stagnacji, regresu, psychicznego wypalenia czy nawet kontuzji.

Jeśli więc od pewnego czasu intensywnie trenujesz, stosujesz niskokaloryczną lub monotonną dietę, przyjmujesz regularnie suplementy pobudzające lub spalacze tłuszczu, a zarazem w ostatnim okresie zauważasz u siebie niemijające po odpoczynku znużenie, brak sił i chęci do działania, rozdrażnienie czy problemy ze snem, to możesz być po prostu przetrenowany. Chcesz wiedzieć czym jest przetrenowanie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Definicja przetrenowania

Tak naprawdę nie ma zgodności w kwestii dokładnej definicji przetrenowania, nie ulega jednak wątpliwości, że zjawisko to występuje w sporcie wyczynowym, jak i również w sporcie amatorskim. Niestety dość kłopotliwa wydaje się kwestia obiektywnego rozpoznania przetrenowania zarówno na podstawie wskaźniki hormonalne, biochemiczne, jak i (zwłaszcza) psychologiczne, które mają charakter wysoce indywidualny i trudne są do zobiektywizowania i ujęcia w sztywne ramy. Dlatego nierzadko stan ten nie jest rozpoznawany w porę, co może mieć fatalne skutki dla formy sportowej i kondycji zdrowotnej.

Co do jednego panuje zgodność: przetrenowanie to stan spowodowany dysproporcją pomiędzy obciążeniem treningowym a zdolnością organizmu do regeneracji, na którą wpływa nie tylko ogólnie pojęta intensywność wysiłku, ale także uwarunkowania genetyczne, jak i sposób odżywiania, czas poświęcony na sen i relaks, dodatkowe obciążenia psychiczne niezwiązane z uprawianiem sportu, aspekty ekonomiczne, społeczne, rodzinne, etc. Innymi słowy przetrenowania doświadczają osoby, które za dużo i zbyt intensywnie trenują, a zbyt mało czasu poświęcają na regenerację, a często dodatkowo obciążone są innymi niekorzystnym czynnikami.

Występowanie przetrenowania

Tak naprawdę każdy intensywnie trenujący sportowiec (zarówno wyczynowy, jak i amator) może być narażony na ryzyko przetrenowanie. W badaniach naukowych z udziałem startujących zawodników sportów wodnych wykazano, że już trening o wysokiej intensywności / znacznej objętości, trwający nieprzerwanie przez okres 3–4 tygodni może prowadzić do wyraźnego zaburzenia homeostazy organizmu, objawiającego się pogorszeniem wyników i obniżeniem formy psychofizycznej. Stan ten ulega samoistnemu odwróceniu pod warunkiem zapewnienia odpowiednio długiego odpoczynku (1 – 2 tygodnie). Jest to tzw. przetrenowanie krótkotrwałe.

W przypadku zbagatelizowania problemu i dalszego kontynuowania treningów dochodzi zazwyczaj do pogłębiania zaburzeń i pojawienia się przetrenowania długotrwałego, którego skutki mogą okazać się dotkliwe, nie tylko dla ogólnie pojętej formy sportowej, ale również dla zdrowia. Co więcej, konsekwencje nierzadko są na tyle długotrwałe, że powrót do szczytowej formy zająć może wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Jak sobie poradzić z przetrenowaniem? Omawiamy to w innym artykule:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.