Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Profilaktyka nadciśnienia – siedem ważnych zasad

W zdecydowanej większości przypadków nadciśnienie rozwija się bez jednej wyraźnej przyczyny. Nie ulega jednak wątpliwości, że styl życia może wpłynąć nie tylko na ryzyko rozwoju tej choroby, ale również nasilenie objawów. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których wdrożenie w życie może okazać się niezwykle skuteczne zarówno w ramach profilaktyki, jak i wspomagania leczenia nadciśnienia tętniczego krwi.

 Zwiększ aktywność fizyczną

Nadciśnienie częściej dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia niż ludzi aktywnych fizycznie. Wprowadzenie regularnych treningów nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia tej przypadłości, ale także może łagodzić jej objawy u osób chorych. Szczególnie treningi o charakterze aerobowym wydają się być tutaj niezmiernie pomocne.

Uważaj na nadmiar soli

Chociaż ostatnie badania naukowe wskazują, że również zbyt drastyczne obniżanie spożycia soli może być niekorzystne w kontekście ryzyka chorób układu krążenia, to nie ulega wątpliwości, iż zajadanie się słonymi pokarmami sprzyjać może rozwojowi nadciśnienia. Unikaj więc dodatku soli do diety, limituj spożycie dosalanych pokarmów, uważnie studiując etykiety produktów spożywczych.

Zwiększ spożycie potasu

Niedostatecznie spożycie potasu sprzyja wzrostowi ciśnienia tętniczego krwi oraz rozwojowi insulinooporności. Głównym źródłem tego pierwiastka są owoce i warzywa, a u osób które spożywają ich niewiele, bardzo często stwierdza się jego niedobór. Zmień więc swoje nawyki żywieniowe, dbając o to by każdy posiłek uwzględniał porcję owoców lub warzyw.

Zadbaj o odpowiednie spożycie kwasów omega 3

Kwasy omega 3, zwłaszcza kwas eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy mają wiele prozdrowotnych właściwości, m.in. korzystnie wpływają na ciśnienie tętnicze krwi, ale niestety statystyczny Polak spożywa ich relatywnie mało. Głównym źródłem długołańcuchowych omega 3 są ryby morskie takie jak łosoś, śledź, makrela czy halibut, warto by pojawiały się one w diecie minimum dwa razy w tygodniu.

Zmniejsz nadmierną masę ciała

Nadwaga i otyłość sprzyjać mogą rozwojowi nadciśnienia, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała stanowi ważny czynnik profilaktyczny tej choroby. Co więcej osoby otyłe,  często doświadczają wyraźnego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi po pozbyciu się nadprogramowych kilogramów.

Nie pal!

Palenie papierosów może doprowadzać do rozwoju nadciśnienia tętniczego i wielu innych chorób. Zerwanie z nałogiem pozwala na poprawę funkcji śródbłonka naczyniowego i doprowadza do obniżenia podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.

Nie przesadzaj z ilością alkoholu

O ile niektóre badania wskazują, że umiarkowane spożywanie alkoholu może być korzystne w kontekście profilaktyki niektórych chorób układu krążenia, o tyle nie ma żadnych wątpliwości, iż nadmierna jego konsumpcja doprowadza do wyraźnego pogorszenia stanu zdrowia, zwiększając m.in. ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.