Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Huśtawka nastroju u mężczyzn – jak sobie z nią poradzić?

O nagłych zmianach nastroju u kobiet mówi się i pisze sporo, wskazując przede wszystkim na zmiany hormonalne związane z cyklem rozrodczym. Tymczasem problem ten bardzo często dotyczy również mężczyzn i niestety zbyt powszechne jest jego bagatelizowanie. Pół biedy, kiedy macho- sportowiec zamienia się w wrażliwego i uczuciowego romantyka, zdecydowanie większym powodem do niepokoju są niespodziewane wybuchy gniewu, złości czy też niekontrolowana agresja.

Skąd się biorą wahania nastroju u mężczyzn?

A no zmiany w gospodarce hormonalnej, wbrew panującym powszechnie poglądom, dotyczą nie tylko kobiet, ale również i mężczyzn. W ich przypadku, kluczowy wpływ na zachowanie i emocje - jak łatwo się domyślić, posiadają przede wszystkim wahania poziomu testosteronu – hormonu walki i agresji. Zbyt niski poziom testosteronu w męskim organizmie powoduje objawy, takie jak:

  • niewyjaśniona drażliwość
  • niecierpliwość
  • smutek i depresyjność
  • frustracje
  • napięcie
  • bezpodstawny gniew
  • wycofanie
  • kiepskie samopoczucie i wszechogarniający pesymizm

Objawy te mogą się wiązać z poważnymi zmianami osobowości i dotyczą tzw. męskiej menopauzy, czyli andropauzy i występują zazwyczaj u mężczyzn po 50 roku życia. Zazwyczaj – bo jak wskazują badania, życie w stresie, niepowodzenia czy poważne kryzysy w życiu (rozwód, śmierć bliskich osób) mogą przyczyniać się do powstawania poważnych zaburzeń w obrębie gospodarki hormonalnej, wywołując objawy jak te wyżej przytoczone nawet u młodych mężczyzn. Niski poziom testosteronu a długo utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu utrudniają walkę ze stresem, sprzyjają natomiast otyłości, zanikowi tkanki mięśniowej i kostnej – organizm wpada w pułapkę, która w prosty sposób prowadzi choćby do depresji.

Jak sobie radzić ze zmianami nastroju?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie występowania problemu. Należy zaznaczyć, iż zmiany samopoczucia czy nastroju pod wpływem zmieniających się bodźców zewnętrznych są sprawą normalną i nie wiążą się z koniecznością podejmowania jakiś kroków. Problem pojawia się, gdy brakuje kontroli nad emocjami bądź są one skrajnie nieadekwatne do danej sytuacji. Wówczas powinno się zasięgnąć opinii lekarza i zbadać poziom hormonów, pomocna jest oczywiście także psychoterapia. Jedynie prawidłowo postawiona diagnoza gwarantuje pełne rozwiązanie problemu poprzez rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Huśtawka nastrojów w większym stopniu dotyczy mężczyzn po 50 roku życia, odnotowywane są jednak również przypadki występowania również u osób znacznie młodszych. Ani w jednym ani w drugi wypadku nie należy bagatelizować pojawiających się objawów, gdyż mogą stanowić podłoże do rozwoju poważniejszych dolegliwości, takich jak np. depresja. Skrajne wahania nastroju leczone są często poprzez podawanie hormonów syntetycznych bądź poprzez zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Dodatkowo zaleca się również rozwijanie samokontroli, naukę zarządzania stresem, zmianę trybu życia oraz nawyków żywieniowych. Droga leczenia wahań nastroju bywa zazwyczaj długa, ale przynosi bardzo dobre efekty.

Podsumowanie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż skrajne wahania nastroju, związane z niezasadnym gniewem złością, smutkiem czy wycofaniem mogą stanowić objawy poważnych zaburzeń w obrębie układu hormonalnego. Choć spadek poziomu testosteronu w większym stopniu dotyczy mężczyzn bardziej dojrzałych, to jednak coraz częściej obserwowany jest także u młodszych osobników – poddawanych skrajnie silnym emocjom związanym ze stresem, negatywnymi przeżyciami czy niepowodzeniami. Na pewno nie należy bagatelizować symptomów związanych z huśtawką nastrojów – warto natomiast skonsultować problem z odpowiednim specjalistą. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.