Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementacja rezweratrolem zmniejsza pozytywne skutki treningu interwałowego

Stosowanie wysokich dawek przeciwutleniaczy jako elementu wspomagania wysiłku budzi coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony sporo pisze się i mówi o tym, że związki te chronią organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników, z drugiej zwraca się uwagę na fakt, iż zbyt wysokie ich dawki zmniejszają korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej. Dość ciekawych wniosków dostarczają opublikowane niedawno wyniki badań z zastosowaniem rezweratrolu.

Czym jest rezweratrol?

Resweratrol to związek fenolowy, który naturalnie występuje w spożywanej przez nas żywności. Szczególnie cennym jego źródłem są winogrona, orzeszki ziemne i czerwone wino. Resweratrol posiada właściwości antyoksydacyjne, istnieje szereg badań naukowych wskazujących, że jego obecność w codziennej diecie nieść może za sobą szereg korzyści. Związek ten chroni komórki przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, może zmniejszać ryzyko chorób układu krążenie, cukrzycy a nawet niektórych nowotworów – zmniejsza aktywność dekarboksylazy ornityny oraz reduktazy rybonukleotydowej, które biorą udział w procesie syntezy poliamidów uczestniczących w procesach wzrostowych komórek nowotworowych.

Rezweratrol może się także wiązać z receptorami estrogenowymi i zmniejszać aktywność enzymu zwanego 5-alfa-reduktazą, co może mieć znaczenie dla osób borykających się z nadmiarem estrogenów. Wszystko to sprawia, że suplementy zawierające rezweratrol chętnie stosowane są przez osoby dbające o zdrowie, odchudzające się, aktywne fizycznie. Niedawno opublikowane wyniki badań wskazują jednak, że przyjmowanie dużych dawek tego związku niesie za sobą pewne negatywne konsekwencje…

Intrygujące badanie

Zespól duńskich naukowców pod kierownictwem dr Gliemann przeprowadził eksperyment w którym wzięło udział dwudziestu siedmiu aktywnych fizycznie, zdrowych uczestników. (Średnia wieku wynosiła 65 lat, taki dobór uczestników nie był przypadkowy, proces starzenia wiąże się bowiem ze wzrostem aktywności wolnych rodników i zmniejszeniem sprawności naturalnych mechanizmów chroniących organizm przed ich negatywnym wpływem. Dzięki temu lepiej można było ocenić działanie rezweratrolu). Wszyscy uczestnicy zostali poddani regularnym treningom o wysokiej intensywności, przy czym połowa badanych otrzymywała 250mg trans-rezweratrolu dziennie, a reszta – placebo.

Po ośmiu tygodniach suplementacji i regularnych treningów okazało się, że poziom białka VCAM-1, (które uznawane jest za ważny czynnik nasilający tempo rozwoju blaszki miażdżycowej), uległ większemu obniżeniu w grupie otrzymującej rezweratrol, co uznać należy za efekt zdecydowanie pozytywny. Tutaj jednak korzyści z przyjmowania tego związku się kończą. Wyniki badania pokazały także, iż tętno spoczynkowe i ciśnienie tętnicze krwi obniżyły się jedynie w grupie otrzymującej placebo! Co więcej grupa otrzymująca rezewratrol zanotowała mniejsze postępy w rozwoju tolerancji wysiłkowej (VOmax).

Wnioski

Wnioski z przytoczonego powyżej badania są dość jednoznaczne. Regularne treningi o wysokiej intensywności, wpływają pozytywnie na kondycję układu krążenia i obniżać mogą rozwój chorób sercowo-naczyniowych, rezweratrol natomiast istotnie zmniejsza ilość korzyści jakie niesie za sobą wysiłek fizyczny. Osoby regularnie trenujące, stosujące suplementy zawierające rezweratrol powinny mieć ten aspekt na uwadze. Warto dodać, że dawka rezweratrolu zastosowana w badaniu jest nieosiągalna przy zastosowaniu jedynie konwencjonalnych produktów żywnościowych takich jak wspomniane winogrona, czerwone wino czy orzeszki ziemne i osoby je spożywające absolutnie nie powinny się obawiać.

 

Źródła: Gliemann L, Schmidt JF, Olesen J, Biensø RS, Peronard SL, Grandjean SU, Mortensen SP, Nyberg M, Bangsbo J, Pilegaard H, Hellsten Y. Resveratrol blunts the positive effects of exercise training on cardiovascular health in aged men. J Physiol. 2013 Oct 15;591(Pt 20):5047-5059. Epub 2013 Jul 22.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.