Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Składniki pokarmowe o charakterze energetycznym

Składniki pokarmowe o charakterze energetycznym

PoTreningu

Jak zapewne się domyślasz, każda czynność którą wykonujesz wymaga pracy, a każda praca – energii. Źródłem energii jest pożywienie, a dokładnie węglowodany i tłuszcz oraz w pewnych warunkach również białko. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości energii organizm sięgnie do zgromadzonych w ustroju zapasów. Zazwyczaj za korzystną uznawana jest sytuacja kiedy energia pobierana jest z tkanki tłuszczowej, w niektórych sytuacjach jednak organizm sięgać może do białek ustrojowych – czyli mięśni – „wykradając” z nich cegiełki - aminokwasy z których są zbudowane i zużywając na potrzeby energetyczne. Jest to tzw. katabolizm mięśniowy i jest on uznawany za zjawisko wysoce niekorzystne, prowadzi bowiem do degradacji tkanki mięśniowej

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Oczywiście dysponujemy również magazynem węglowodanów – czyli glikogenem wątrobowym i mięśniowym, który także może zostać spalony, jego zapasy są jednak dość ograniczone i starczają na relatywnie krótko. Jeżeli chcesz zmaksymalizować rozwój formy sportowej musisz zadbać o odpowiednią podaż składników energetycznych (węglowodanów i tłuszczy), niebagatelna znaczenie ma tutaj dobór odpowiedniej jakości produktów spożywczych.

Podstawowym źródłem węglowodanów powinny być: ryż brązowy, ryż basmati i paraboiled, ewentualnie ryż biały. Mile widziane także są makarony razowe, grube kasze i płatki owsiane, a także dobre jakościowo, razowe pieczywo. W jadłospisie warto też uwzględnić świeże owoce oraz – co bardzo istotne - warzywa świeże i gotowane na parze. Szczególnie dobrym choć mało popularnym źródłem węglowodanów są słodkie ziemniaki. W/w produkty żywnościowe oprócz zawartości dobrej jakości węglowodanów są także źródłem błonnika, który daje uczucie sytości i korzystnie wpływa na stan zdrowia układu pokarmowego; a także witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy.

Niewskazanym źródłem węglowodanów są: wszelkiego rodzaju cukry rafinowane, a więc cukier stołowy, słodkie napoje, wyroby cukiernicze, słodycze, a także wyroby z białej mąki, więc pieczywo jasne, makarony klasyczne etc… W/w produkty żywnościowe charakteryzują się wysoką zawartością „złych” węglowodanów, są deficytowe w błonnik, witaminy makro i mikroelementy.

Jak wcześniej wspomniałem, źródłem energii oprócz węglowodanów jest także tłuszcz, stąd też właściwy jego udział w diecie jest pożądany, podobnie jak w wypadku węglowodanów dokonać należy pewnego podziału. Preferowanym źródłem tłuszczu są: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, tłuste ryby, migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, olej rzepakowy, olej lniany wysokolinolenowy nieoczyszczony, dobre jakościowo masło i jaja. W/w pokarmy zawierają tzw. zdrowe tłuszcze, w tym NNKT oraz fosfolipidy takie jak lecytyna korzystnie wpływająca na pamięć i funkcjonowanie układu krążenia, a także dostarczają witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i licznych przeciwutleniaczy. Dietę warto dodatkowo uzupełnić o suplement zawierający olej rybi bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3, o których odpowiednią podaż niezwykle trudno.

Niewskazanym źródłem tłuszczu są: margaryny twarde i wszystkie produkty zawierające tłuszcze trans, słodycze, wyroby cukiernicze, oleje słonecznikowe i sojowe, duże ilości tłuszczów nasyconych a więc tłuste mięsa, słonina, smalec. Te produkty żywnościowe są źródłem niepożądanych kwasów tłuszczach typu „trans” i innych które mogą niekorzystnie wpływać na profil lipidowy krwi zwiększając ryzyko miażdżycy.

Właściwy dobór pokarmów już w krótszej perspektywie czasowej poprawi Twoje samopoczucie i psychofizyczną formę, w perspektywie dłuższej natomiast przyczyni się do polepszenia składu ciała, a co za tym idzie korzystnie wpłynie na estetykę sylwetki, a także pozwoli CI poprawić stan zdrowia i zapobiec wielu chorobom.