Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Planowanie odchudzania – o tym warto pamiętać

Pierwsze promienie wiosennego słońca przypominają o zbliżających się wakacjach. W umysłach wielu osób zaczyna kiełkować myśl dotycząca konieczności zmiany wyglądu własnego ciała, na tyle by bez żalu i wstydu pokazać się na plaży w stroju, który więcej odsłania niż zasłania… Niestety koncentrując się na osiągnięciu jak najlepszych efektów w jak najkrótszym czasie łatwo zapomnieć, iż praca nad sylwetką powinna przebiegać wg określonych standardów. O czym więc warto pamiętać i jakich błędów się wystrzegać?

Kilogramy to nie wszystko

Przy planach odchudzających cel wyrażany jest w postaci kilogramów, które trzeba stracić by uzyskać “wymarzony wygląd”. Tymczasem nie należy zapominać, iż nadrzędnym celem odchudzania jest poprawa wyglądu, co nie zawsze jest tożsame z obniżeniem masy ciała. Prawda jest taka, że można schudnąć 10 kg i nadal wyglądać i czuć się kiepsko –ze względu na zbyt niski poziom tkanki mięśniowej, tłuszczowe “fałdki” wokół pasa, niewłaściwą postawę ciała czy też pogorszenie kondycji skóry. Można też ważyć kilka kilogramów więcej i wyglądać dużo bardziej estetycznie poprawiając kompozycję sylwetki poprzez wzmocnienie i rozbudowanie tkanki mięśniowej. Obierając cel działania nie należy ślepo dążyć do uzyskania konkretnego wyniku na wadze. Lepiej jest wyobrazić sobie finalny efekt starań i na bieżąco monitować przebieg diety i treningu weryfikując przed lustrem czy skutki są takie jak byśmy sobie tego życzyli.

Drobiazgi i priorytety

Chociaż mówi się, że “diabeł tkwi w szczegółach, to w praktyce drobiazgowe podejście do zagadnień dotyczących redukowania tkanki tłuszczowej nie zawsze przynosi pożądane efekty. Rozmaite obostrzenia, zakazy i nakazy dotyczące mało znaczących szczegółów mogą odwrócić uwagę od kluczowych kwestii wpływających na efektywność podjętych zabiegów odchudzających. I tak zbytnia małostkowość dotycząca ścisłego przestrzegania pór posiłków (co do minuty), niełączenia pomidora z ogórkiem, ważenia produktów żywnościowych co do 1 g, i tym podobnych czynności – nie tylko że dezorganizuje dzień, ale także wprowadza nerwową atmosferę i jest źródłem stresu. A tymczasem nie od dziś wiadomo, że stres piękności szkodzi…

Sezonowość działań

Nie ma się co oszukiwać, iż dwutygodniowy „zryw” tuż przed urlopem czy ważną uroczystością rodzinną pomoże odzyskać (lub uzyskać) zadbaną sylwetkę, niwelując przy tym lata żywieniowych błędów i zaniedbań. Decydując się na skuteczną kurację odchudzającą należy myśleć perspektywicznie i nastawiać się na konsekwentne i długoterminowe działania. Sezonowe zrywy przynoszą chwilowe efekty. Co istotne, każdy taki krótki, ale pełny niepotrzebnych wyrzeczeń okres głodówkowego odchudzania stanowi dla organizmu niemały szok, którego w przyszłości będzie chciał uniknąć. Dlatego super dieta, która w zeszłym roku sprawiła, iż straciłeś 10 kg w tydzień, w tym roku może już nie zadziałać…

Odkładanie na później

Wyznaczenie “godziny zero” stanowi zawsze duże wyzwanie dla osób, planujących rozpoczęcie kuracji odchudzającej. Zazwyczaj dniem “wielkiej zmiany” jest poniedziałek. Termin jednak bywa systematycznie przesuwany – a to ze względu na zła samopoczucie, wyjazd służbowy, rodzinną imprezę czy też inną ważną okoliczność czy wydarzenia. Ostatecznie często okazuje się, że odpowiednią ilość czasu udaje się wygospodarować na około tydzień lub dwa przed planowanym urlopem, co niestety uniemożliwia osiągnięcie spektakularnych efektów. Potem natomiast pojawiają się żale i wyrzuty, że “trzeba było zacząć wcześniej”, że “teraz to już za późno”....

Rezygnowanie z aktywności fizycznej

Wiele osób celowo nie uwzględnia aktywności fizycznej w planach ukierunkowanych na redukowanie tkanki tłuszczowej. Niekiedy wprowadzenie restrykcyjnego sposobu odżywiania jest już tak dużym poświęceniem, iż na uwzględnianie regularnych treningów po prostu brakuje ochoty. Jest to poważny błąd – już nawet umiarkowana aktywność fizyczna znacznie zwiększa szanse na osiągnięcie lepszych efektów. Osobną kwestią jest unikanie treningów siłowych, w obawie, że pod ich wpływem proces odchudzania zostanie zatrzymany, a w zamian przesadnej rozbudowie ulegną mięśnie. Tego typu lęki mają najczęściej Panie słabo zorientowane w kwestii fizjologicznych skutków wynikających z regularnej aktywności. Trening z obciążeniem to znakomity sposób na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej!

Powielanie tych samych błędów

Bardziej skłonni jesteśmy przyznać, iż z nami jest coś nie tak (np. ze względu na uwarunkowania genetyczne), niż stwierdzić, że plan, który obraliśmy nie jest skuteczny. Rozpaczliwie oczekując wymarzonych rezultatów zbyt kurczowo trzymamy się utartych schematów, ryzykując nie tylko rozczarowaniem, ale niekiedy także utratą zdrowia. Tymczasem nawet najlepszy plan wymaga elastyczności w podejściu i korygowania, choćby ze względu na zmieniające się okoliczności. Niestety, praktyka pokazuje, że bardzo “lubimy” powielać ciągle te same błędy, eksperymentując bezustannie z nieefektywnymi rozwiązaniami.

Niezdrowa motywacja

Motorem do działania i podjęcia wysiłku do zmiany dotychczasowych nawyków jest właśnie motywacja. „Iskrą podtrzymującą płomień” może być chęć poprawy zdrowia, samopoczucia, poczucia własnej wartości, etc. Czasem jednak motywacja wynika z chęci zadowolenia innej osoby bądź odegrania się na kimś. Wielu osobom wydaje się także, że wszelkie nieszczęścia, które ich w życiu spotykają są konsekwencją posiadania nadprogramowych kilogramów. W takich przypadkach osiągnięcie wymarzonej sylwetki może nie wiązać się z poczuciem samozadowolenia. Brak satysfakcji jest natomiast czynnikiem utrudniającym utrwalanie zainicjowanych zmian.

Podsumowanie

Planowanie odchudzania to ważny etap w pracy nad sylwetką. Warto być elastycznym i nie wpadać w pułapki zastawiane przez własny umysł – dzięki temu pozytywnie wpłyniemy na efektywność podjętych działań oraz unikniemy niepotrzebnych i stresujących błędów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.