Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Objawy wskazujące na to, że się źle odżywiasz

Objawy wskazujące na to, że się źle odżywiasz
Eksperymentowanie z różnego typu dietami, eliminowanie wybranych produktów żywnościowych i przecenianie roli suplementów diety może doprowadzić do powstania szeregu nieprzyjemnych objawów. Niestety nie zawsze kojarzone są one w porę z niewłaściwym odżywianiem. Poniżej przedstawiamy listę symptomów wskazujących, że nasz sposób odżywiania niekoniecznie koresponduje z potrzebami organizmu:

Brak energii do działania

Permanentne uczucie zmęczenia, wyczerpanie fizyczne lub psychiczne, brak motywacji do podejmowania aktywności fizycznej mogą wskazywać na niedobory witamin (z grupy B, witaminy D), składników mineralnych (np. magnezu, potasu) oraz deficyt wartościowych źródeł białka, tłuszczu i węglowodanów. Przyczyną może być opieranie menu na żywności bogatej w rafinowane węglowodany – pojawia się wówczas charakterystyczne „zamulenie”, senność i potrzeba zmniejszania dziennej aktywności Objawy te mogą także paradoksalnie wskazywać na zbyt dużą podaż kalorii ogółem albo też zbyt daleko posunięte restrykcje kaloryczne. W pierwszym przypadku brak energii do działania stanowi objaw przejadania się, w drugim pojawia się jako następstwo przegłodzenia – zbyt duży deficyt kaloryczny zmusza organizm do ostrożnego wydatkowania posiadanych zasobów.

Rozmyślanie o kotletach

Brak możliwości skoncentrowania się na codziennych obowiązkach na skutek ciągłego myślenia o jedzeniu, wskazuje na zbyt daleko posunięte restrykcje kaloryczne, typowe dla wielu samodzielnie wdrażanych planów ukierunkowanych na redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Silna wola na nic się nie zda, a nierozważne głodzenie prędzej czy później doprowadzi do niekontrolowanego łakomstwa. Jeśli Twoje myśli ciągle krążą wokół jedzenia, może to wskazywać iż z dietą jest coś nie tak..

Dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego

Uczucie ciężkości w brzuchu, zgaga, wzdęcia, zaparcia to najczęściej skutki nie do końca przemyślanego sposobu odżywiania. Jadłospis bogaty w śmieciowe produkty żywnościowe doprowadza do powstawania uciążliwych problemów związanych z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego. Aby pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości warto uporządkować menu pozbywając się produktów z oczyszczonej mąki, zasobnych w cukry rafinowane i niezdrowe tłuszcze, uwzględniając natomiast żywność nieprzetworzoną – w tym spore ilości świeżych owoców i warzyw.

Problemy ze stresem

Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem może wskazywać na selektywne niedożywienie. Organizm działający na podwyższonych obrotach, w warunkach napięcia i mocnych bodźców wymaga do prawidłowego funkcjonowania dobrego jakościowego „paliwa”. Przegryzany w biegu kebab czy kawałek pizzy nawet z dodatkiem kapsułki multiwitaminy z całą pewnością trudno uznać za pełnowartościowe jedzenie. Osoby funkcjonujące w warunkach dużego stresu tym bardziej powinny przywiązywać uwagę do jakości spożywanej żywności i unikać śmieciowych produktów.

Słaba kondycja skóry

Przesuszona, przetłuszczająca się, przedwcześnie starzejąca się skóra może być objawem niewłaściwie skomponowanego jadłospisu. Deficyt witamin A, E, D, kwasów tłuszczowych omega 3, a także wielu innych składników żywności nierzadko objawia się m.in. problemami skórnymi. Również skłonność do powstawania wykwitów trądzikowych może ulec nasileniu pod wpływem niewłaściwie dobieranych produktów żywieniowych. Osobom posiadającym kłopoty z utrzymaniem skóry w dobrej kondycji zaleca się przede wszystkim: rezygnację z produktów będących źródłem cukrów rafinowanych, ostrożność względem przetworów mlecznych oraz właściwe zbilansowanie jadłospisu pod kątem podaży witamin i składników mineralnych.

Podsumowanie

Abstrahując od poważnych chorób i niehigienicznego trybu życia, można przyjąć, iż wiele nieprzyjemnych objawów zdrowotnych wywołanych jest niewłaściwym sposobem odżywiania. Zamiast ratować się wyłącznie kapsułkami i proszkami warto dokonać skrupulatnej analizy jadłospisu. Eliminacja mocno przetworzonych technologicznie produktów żywnościowych wpłynie pozytywnie nie tylko na wygląd, ale i zdrowie i samopoczucie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.