Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak pozbyć się zbędnego owłosienia? Kilka sposobów na depilację

Jak pozbyć się zbędnego owłosienia? Kilka sposobów na depilację
Okres dojrzewania niesie za sobą wiele zmian w wyglądzie młodego człowieka. Jedną z nich jest silny wzrost włosów na całym ciele, m.in. pod pachami, w okolicach narządów płciowych, u chłopców pojawia się zarost na twarzy. Usuwanie owłosienia najczęściej postrzegane jest przez pryzmat higieny, wygody i estetyki, choć nie bez znaczenia jest także kultura, moda, czy też po prostu indywidualne upodobania.

W ostatnich latach można zaobserwować, że jedwabiście gładka skóra jest marzeniem wielu osób. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni usuwają zbędne owłosienie – pachy, okolice intymne, nogi, panowie zarost na twarzy. Niechciane włosy wyeliminować można tylko powierzchownie widoczny fragment (odrastają szybciej) lub też razem z cebulką (odrastają o wiele wolniej).

Depilacja – porady ogólne

Niezależnie od metody, która zostanie wybrana, trzeba liczyć się z tym, że po zabiegu może wystąpić podrażnienie, zaczerwienienie skóry. Dlatego doskonałą porą na depilację jest wieczór, gdyż przez noc skóra „dochodzi do siebie”.

Dobrej jakości sprzęt i produkty (maszynka do golenia, depilator, wosk, krem rozpuszczający włosy), choć pozornie droższe, to zapewnią większy komfort, są bardziej wydajne i dokładniejsze w działaniu.

Ważne jest, szczególnie gdy występują tendencje do podrażnienień lub wyjątkowo grube, mocne włosy, by odpowiednio przygotować skórę do depilacji (bardzo dobrze sprawdza się wykonanie peelingu, czyli delikatne złuszczenia naskórka), następnie do samego zabiegu oraz po jego zakończeniu (jeżeli wymaga tego metoda, która została wybrana) warto użyć odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Godne polecenia będą te zawierające pantenol – nie tylko zadziałają łagodząco na skórę, lecz również zlikwidują zaczerwienienia.

Golenie – najprostsza i najszybsza metoda

Najbardziej popularnym sposobem na szybkie pozbycie się owłosienia jest golarka (maszynka do golenia) jedno- lub wielokrotnego użytku. Ogólnodostępna, dość tania, wygodna – można jej użyć podczas codziennego prysznica. W przypadku wrażliwej skóry lepiej dokonać tego wieczorem, pamiętając o użyciu żelu do golenia (można wykorzystać także żel pod prysznic).

Wadą tej metody jest szybkie odrastanie włosków, możliwe zacięcia (jeżeli używa się sprzętu słabej jakości, bądź też gdy brakuje wprawy w operowaniu maszynką), powstawanie stanów zapalnych i pryszczy.

Depilator

Wbrew obietnicom i zapewnieniom producentów depilatorów zabieg polegający na usuwaniu włosków tysiącem mikro-pęset jest odczuwalny i niejednokrotnie dość bolesny. Depilatora można używać zarówno na sucho jak i na mokro (wybrane modele), np. podczas kąpieli.

Do wad należy zaliczyć ból odczuwany przy depilacji (w końcu wyrywany jest cały włos, wraz z cebulką), a także fakt, że włosy poddawane zabiegowi nie mogą być zbyt krótkie. Skóra może też przez kilka dni być podrażniona.

Nagrodę za te niedogodności stanowiła będzie gładkość trwająca nawet do czterech tygodni!

Wosk – aby być pięknym, trzeba cierpieć

Ból odczuwany podczas zabiegu woskowania jest dość silny, ale po pierwsze: trwa tylko kilka chwil, po drugie: można się do niego przyzwyczaić, a po trzecie – tak jak w przypadku depilatora – gładką skórą można cieszyć się przez długi czas. Na wybrane, pokryte włoskami partie skóry nakłada się wosk (zimny lub ciepły), a następnie jednym szarpnięciem usuwa wraz ze zbędnym owłosieniem.

Użycie wosku bardzo dobrze sprawdza się w przypadku depilacji miejsc intymnych, nóg, pach, rąk. Warto zadbać o to, by woskowanie obszarów szczególnie wrażliwych (okolice bikini, pachy) wykonane zostało przez profesjonalistę (w salonie kosmetycznym). Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć podrażnień, bólu, a depilacja będzie dokładniejsza.

Pianki, kremy – środki chemiczne

W każdej drogerii znajdziemy bogatą ofertę chemicznych środków służących do usuwania owłosienia. Sposób ich użycia jest prosty. Zanim nałożymy preparat na większą powierzchnię ciała, należy upewnić się, czy nie wywołuje uczulenia i podrażnień, testując próbkę np. na przedramieniu.

Jeżeli skóra nie reaguje na niego alergicznie, nakładamy krem/piankę (według instrukcji podanej na opakowaniu), a substancje czynne rozpuszczają włos. Następnie preparat trzeba zetrzeć, spłukać wodą (najczęściej bez używania środków chemicznych takich jak mydło, by nie spowodować podrażnień). Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania w okolicach narządów intymnych.

Depilacja laserowa

Zabieg idealny dla wszystkich, którzy chcą pozbyć się owłosienia na stałe. Wiązka promieni laserowych wnika w głąb skóry, powodując uszkodzenie, a następnie zanik mieszka włosa. W przeciwieństwie do pozostałych metod jest ona faktycznie droga (czasami potrzeba wielu sesji, by pozbyć się wszystkich włosków) i może zostać przeprowadzona tylko i wyłączni przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę. Ciąża, choroby skórne, świeża opalenizna, skłonność do przebarwień — to tylko niektóre z wielu przeciwwskazań dotyczących usuwania włosków promieniami laserowymi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.