Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ciekawostki i kontrowersje wokół glukozaminy - przeczytaj zanim kupisz

Glukozamina jest dość popularnym składnikiem suplementów diety reklamowanych jako „regeneratory stawów”. Substancja ta przyjmowana drogą pokarmową ma podobno wpływać korzystnie na funkcjonowanie aparatu ruchu, zwiększając produkcję mazi stawowej i wspomagając proces naprawy drobnych uszkodzeń. Okazuje się jednak, że powszechna wiedza na temat właściwości glukozaminy jest stosunkowo wątła i nie obejmuje wielu ważnych informacji, o których warto wiedzieć, przed włączeniem jej do suplementacji.

Glukozamina nie jest lekiem

Pomimo, iż glukozamina często przedstawiana jest jako środek o właściwościach „prawie-leczniczych”, to należy pamiętać, że nie ma ona statusu leku i w związku z tym nie wyleczy chorych stawów... Preparaty ją zawierające klasyfikowane są jako suplementy diety i z definicji  ich rolą jest uzupełnienie diety w składniki mogące potencjalnie wywoływać pożądany skutek fizjologiczny. Warto też wiedzieć, że precyzyjne określenie owego „pożądanego skutku fizjologicznego” przysparza od lat wielu problemów i jest przedmiotem sporów i kontrowersji.

Glukozamina nie dla alergików

Glukozamina uznawana jest generalnie za substancję w pełni bezpieczną. Niestety, chociaż niewiele się o tym mówi, to istnieją solidne podstawy ku temu by uważać, że preparaty ją zawierające mogą uczulać. Osoby z alergią na skorupiaki powinny zachować szczególną ostrożność. Znane są przypadki silnych reakcji alergicznych po spożyciu preparatów z glukozaminą. Aktualnie, na opakowaniach suplementów diety zawierających tę substancję widnieć winno ostrzeżenie o możliwości wystąpienia objawów uczuleniowych.

Glukozamina niebezpieczna dla trzustki?

Pomimo, iż informacje te mają póki co charakter spekulacji, to są dość niepokojące, okazuje się bowiem, że regularne przyjmowanie glukozaminy może nie być pełni bezpieczne dla trzustki. Sugerują to wyniki wstępnego badania przeprowadzonego przez Frédéric Picard z Université Laval, które wykazały, że przyjmowanie glukozaminy w dużych dawkach (kilkukrotnie wyższych niż zalecane) nasila śmiertelność komórek beta trzustki tworzących wyspy Langerhansa (tam wytwarzana jest insulina). Udało się nawet odkryć mechanizmy leżące u podłoża tej zależności, powiązane są one z wpływem glukozaminy na aktywność sirtuiny 1, białka wpływającego na żywotność komórki.

Glukozamina jak placebo?

Glukozamina polecana bywa często w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Niestety okazuje się, że suplementacja raczej nie przynosi pozytywnych skutków. W prestiżowym periodyku naukowym: British Medical Journal jakiś czas temu pojawiła się ciekawa publikacja, której autorzy zgodnie stwierdzili, że skuteczność glukozaminy (i chondroityny) we wspomaganiu leczenia zwyrodnieniowej choroby stawów jest podobna do placebo (nie zmniejsza dolegliwości bólowych i nie wpływa na stan chrząstki). Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie swoje wnioski oparli na uważnej analizie wyników dziesięciu różnych badań przeprowadzonych łącznie z udziałem 3800 osób. Smutne to, ale prawdziwe.

EFSA krytycznie na temat glukozaminy

Producenci suplementów diety zawierających glukozaminę niejednokrotnie zwracali się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z prośbą o opinię dotyczącą oświadczenia zdrowotnego związanego z wpływem glukozaminy na utrzymywanie funkcji stawów. Treści oświadczeń miały sugerować, iż substancja ta działa ochronnie na stawy i przyczynia się do utrzymania chrząstek w dobrej kondycji. EFSA jednak, po uważnym zweryfikowaniu dostępnych wyników badań, przez niezależny panel ekspercki negatywnie zaopiniowała treść oświadczeń wskazując, iż nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających ich prawdziwość.

Glukozamina przedłuża życie?

Teraz dobra wiadomość na koniec. Niemalże przed chwilą pojawiły się wyniki badania przeprowadzonego na myszach przez profesora Michaela Ristowa, które wykazały, że regularne przyjmowanie glukozaminy może wydłużać życie. Autor uważa, że zaobserwowana zależność związana jest z wpływem glukozaminy na metabolizm wybranych aminokwasów. Badanie ma oczywiście spore ograniczenia, niemniej może posłużyć za optymistyczny akcent na koniec niniejszego artykułu.

Podsumowanie

Glukozamina ma dwie ważne wady: po pierwsze nie ma żadnej pewności, że jej stosowanie  wspomaga funkcjonowanie aparatu ruchu; po drugie pojawiają się pewne wątpliwości, że jest ona substancją w pełni bezpieczną dla zdrowia. Istnieją co prawda dane wskazujące, iż jej stosowanie może korzystnie wpływać na długość życia, jednak ze względu na fakt, że wywodzą się one z wyników badań przeprowadzonych na gryzoniach, należy je traktować z pewnym dystansem.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.