Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pijesz te napoje? Nigdy nie pozbędziesz się odstającego brzucha!

Pijesz te napoje? Nigdy nie pozbędziesz się odstającego brzucha!
Nie tylko to co jemy, ale także to co pijemy wpływa na to jak wyglądamy. Niestety na co dzień zazwyczaj do jakości i ilości spożywanych napojów przywiązujemy stosunkowo niewiele uwagi. Zaniedbania tego typu wybitnie utrudniają odchudzanie i sprzyjają nasilonemu gromadzeniu tłuszczu. Poniżej lista napojów, które w sposób szczególny utrudniają walkę z odstającym brzuchem.

Słodzone napoje typu cola

Chociaż wydawać się to może zaskakujące, to fakty są takie, że nawet 30% przyjmowanej przez nas w ciągu dnia energii pochodzić może z płynów. Oznacza to, że mężczyzna spożywający 2800 kcal niemal 900kcal po prostu wypija. Dodajmy, że „płynna energia” to najczęściej cukry takie jak sacharoza (lub syrop glukozowo-fruktozow), ewentualnie fruktoza i glukoza. Jak wiadomo cukry te w sposób wybitny sprzyjają gromadzeniu tłuszczu w ustroju i blokują jego uwalnianie i spalanie. Problem dotyczy nie tylko napojów dosładzanych (typu cola), ale także owocowych soków stuprocentowych, które zawierają średnio około 10 -12% cukru! Najgorsze jest to, że soki i napoje popijane są również pomiędzy posiłkami, czyli w czasie w którym organizm – gdyby nie dostarczone w postaci rafinowanych węglowodanów kalorie – mógłby sięgnąć do rezerw zmagazynowanych  w tkance tłuszczowej.

Energetyki

Popularność napojów energetycznych rośnie w spektakularnym tempie. Dziś piją je nie tylko sportowcy i przepracowani biznesmeni, ale także… młodzież i dzieci! Niestety stanowią one skoncentrowane źródło cukru, tak więc regularna ich konsumpcja jest czynnikiem ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości. Dodatkowym problemem jest wysoka zawartość kofeiny, substancja ta co prawda z jednej strony podkręcać może metabolizm, z drugiej jednak niekorzystnie wpływa na wrażliwość insulinową i dodatkowo potęguje niekorzystny wpływ nadmiernego spożycia cukrów, takich jak sacharoza obecna w energetykach. Jeśli już sięgać po napoje tego typu – to jedynie po takie, które nie są dosładzane cukrem, a bezkalorycznymi słodzikami. Najlepiej jest jednak w ogóle zastąpić te wynalazki niesłodzoną kawą.

Soki 100%

Kiedy podczas indywidualnych konsultacji czy szkoleń wspominam o tym, że stuprocentowe soki owocowe należy wykluczyć z diety by ograniczyć spożycie rafinowanych węglowodanów, pojawiają się głosy sprzeciwu mówiące, iż przecież „te napoje nie są dosładzane”. Zaskakujące jest to, jak wiele osób wierzy, iż oznaczenie mówiące o „braku dodatku cukru” równoznaczne jest z zerową zawartością prostych węglowodanów… W praktyce soki stuprocentowe są obfitym źródłem sacharozy oraz glukozy i fruktozy. Co prawda nikt jej tam nie dodał, ale jest ona tam obecna, a jej zawartość wynosi średnio od 8 do 15%. Oznacza to że w szklance soku może być od czterech, nawet do ośmiu łyżeczek cukru!

Napoje izotoniczne

O tym, że napoje izotoniczne utrudniać mogą odchudzanie mało kto pamięta, a przecież są to po prostu roztwory cukru (z dodatkiem elektrolitów), o określonym stężeniu. Sens ich stosowania pojawia się przy długotrwałych wysiłkach. Beztroskie popijanie tego typu napojów przed, w trakcie i po spacerze po stacjonarnej bieżni jest rozwiązaniem nie tylko niepotrzebnym, ale wręcz potencjalnie szkodliwym, zwłaszcza wtedy gdy trenujemy po to by schudnąć. W 100 ml napoju izotonicznego jest przeciętnie od 4 do 7 g cukrów pod postacią glukozy, fruktozy, sacharozy (syropu glukozowo-fruktozowego) i maltodekstryny. Wypijając 750 ml izotonika spożywamy zarazem od 30 do 50 g cukru. Ten fakt należy mieć na uwadze podliczając kalorie przyjęte w ciągu dnia…

Alkohol

Chociaż teorie mówiące, iż główną przyczyną problemów z odstającym brzuchem jest picie piwa, między bajki należy włożyć, to trzeba jednak przyznać, iż słabość do napojów alkoholowych nie wspomaga raczej pracy nad sylwetką. Dotyczy to w szczególności słodkich trunków (i drinków komponowanych z udziałem zawierających cukry napojów), a także – piwa. Problemem jest nie tylko kwestia spożycia dodatkowych, płynnych kalorii, ale także fakt, iż pod wpływem etanolu podejmujemy często nieracjonalne wybory żywieniowe, sięgając po niezdrowe i tuczące produkty żywnościowe…

Podsumowanie

Jakościowy i ilościowy dobór napojów wpływać może w sposób istotny na efektywność podejmowanych zabiegów odchudzających. Pić najlepiej jest płyny bezkaloryczne, takie jak woda mineralna, niesłodzona herbata i kawa. Są to opcje najbezpieczniejsze z możliwych, które nie tylko nie utrudniają, ale wręcz wspomagać mogą pracę nad sylwetką.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.