Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Męski punkt widzenia: rozmiar biustu w badaniach naukowych

Biust to niewątpliwy atrybut kobiecości, a jego rola we współczesnych realiach z pewnością nie ogranicza się do wykarmienia potomstwa. Fascynacja kobiecym biustem, jego rozmiarami i wyglądem jest dość powszechna w naszej kulturze, dlatego tematem zainteresowali się także naukowcy rozmaitych dziedzin, próbując wskazać na pewne zależności dotyczące męskich preferencji. Z góry uprzedzam, iż niektóre wnioski mogą wydawać się dość niecodzienne – dlatego warto potraktować je z lekkim przymrużeniem oka.

Zawartość portfela – też może mieć wpływ

Eksperyment  badający zależność pomiędzy zawartością męskiego portfela i preferencjami w kwestii wielkości biustu został przeprowadzony przez dwóch psychologów, którzy zwerbowali 266 mężczyzn o zróżnicowanych statusach materialnych. Panowie w skali pięciopunktowej oceniali atrakcyjność biustów o rozmaitych rozmiarach. Generalnie zaobserwowano prawidłowość, iż panowie o stabilnej sytuacji finansowej lepiej oceniali mniejsze rozmiary kobiecych piersi. Natomiast panowie o niższych zarobkach zdecydowanie bardziej gustowali w większych gabarytach. Duże piersi w kontekście ewolucyjnym wskazują na większy zapas tłuszczu i co z tym związane dostęp do zasobów…

Najedzenie nie pozostaje bez znaczenia

Z kolei inny eksperyment – przeprowadzony na grupie brytyjskich studentów rasy białej,  miał ocenić wpływ komfortu związanego z dostępem do żywności a męskim postrzeganiem kobiecych piersi. Choć sam pomysł wydaje się dość zaskakujący, to jednak i w tym przypadku zaobserwowano pewną prawidłowość. Okazuje się, iż mężczyźni z pustymi żołądkami zasadniczo preferują panie o biustach w pełniejszych rozmiarach, a panowie będący tuż po spożyciu pokarmu bądź po prostu najedzeni,  za bardziej atrakcyjne postrzegają biusty mniejsze. Zależność ta interpretowana jest również ewolucyjnym skojarzeniem, iż większe rezerwy tłuszczowe wskazują na dobry dostęp do zasobów (w tym m.in. pokarmowych).

Chęć posiadania potomstwa- ważna prawidłowość

Na ciekawą zależność wskazują wyniki innych badań naukowych. Zaobserwowano mianowicie prawidłowość, że mężczyznom, którym zależy na rychłym staniu się ojcem bardziej podobają się piersi większe. Z kolei panowie nie uwzględniający w planach ojcostwa, zdecydowanie skłaniają się ku mniej pełnym biustom. Wskazuje się przy tym, iż większe rozmiary kobiecych piersi mogą wskazywać na większą płodność, a w każdym razie taki ewolucyjny sygnał „wysyłają” do mężczyzn.

Podejście do kobiet – ciekawa zależność

Badania przeprowadzono na grupie 361 mężczyzn, posłużono się trójwymiarowym modelem biustu obrazującym zróżnicowanie rozmiarów,  a następnie poproszono o wypełnienie specjalnie skonstruowanej ankiety. Ankieta miała za zadanie scharakteryzowanie ogólnej postawy danego mężczyzny względem kobiet: wrogości, empatii, życzliwości, seksizmu. I cóż się okazało? Otóż za najbardziej atrakcyjne uznane zostały biusty średnich rozmiarów. Zaobserwowano także, iż mężczyźni gustujący w dużych i bardzo dużych biustach istotnie częściej wykazują  wrogie postawy względem kobiet.

Podsumowanie

Mężczyźni często posiadają preferencje względem rozmiaru biustu, co naukowcy próbują odpowiednio zbadać i zinterpretować. Zależności mogą być niezwykle interesujące, wskazywać na cechy męskiej osobowości, życiową postawę i indywidualne potrzeby. W wyciąganiu generalizujących wniosków warto zachować ostrożność. Z wyżej wymienionych badań można  wywnioskować, iż większe biusty są preferowane przez ubogich, głodnych, wrogo nastawionych do kobiet i pragnących mieć dzieci mężczyzn… Gdyby zależności były tak oczywiste żadna pani nie zdecydowałaby się na operacje powiększania piersi…

 

Źródła: Burris CT, Munteanu AR. (2012) Preferred Female Body Proportions among Child-free Men. Archives of Sexual Behavior: doi: 10.1007/s10508-012-9964-0. Swami V, Tovée MJ (2013) Resource Security Impacts Men’s Female Breast Size Preferences. PLoS ONE 8(3): doi:10.1371/journal.pone.0057623

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.