Płodność – te czynniki mają na nią wpływ

Posiadanie potomstwa i cud narodzin to wydarzenie z niecierpliwością oczekiwanie przez wiele par. Niestety statystyki pokazują, że coraz więcej osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – boryka się z problemem niepłodności. Istnieje cały szereg przyczyn mogących mieć wpływ na występowanie trudności związanych z poczęciem dziecka i każdy, kto w przyszłości planuje rodzicielstwo powinien zidentyfikować potencjale czynniki ryzyka i zająć się ich rozwiązaniem. Co powinno zwrócić naszą uwagę w pierwszej kolejności? Choroby (w tym dziedziczne), wszelkie niesprzyjające zdrowiu nawyki, stres oraz przyjmowanie leków, czy też kontakt z substancjami toksycznymi. Im szybciej wykryty, zdiagnozowany i wyleczony zostanie problem, tym większe szanse na bezproblemowe zajście w ciążę.

Przeczytaj koniecznie:

Witamina „D” a płodność

Czynniki zdrowotne mające wpływ na płodność kobiety:

 • Niedowaga – prawidłowość procesu rozrodczego może zostać całkowicie wyłączona, gdy poziom tkanki tłuszczowej jest zbyt niski.
  Niedowaga stanowi jedną z przyczyn zaburzeń równowagi hormonalnej (problemy z owulacją, nieregularne cykle miesiączkowe)

 • Nadwaga

 • Nieodpowiednie nawyki żywieniowe

 • Przyjmowanie leków – antydepresanty, środki przeciwbólowe, leki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych, antybiotyki

 • Zaburzenia autoimmunologiczne – choroby tarczycy, cukrzyca, zapalenie stawów

 • Używki – alkohol, tytoń, narkotyki – zmniejszają szansę na ciążę oraz w znacznym stopniu zwiększają ryzyko poronienia

 • Stres – długotrwałe obciążenie psychiczne

 • Praca/przebywanie w trudnych i szkodliwych warunkach – promieniowanie, chemikalia, wysokie temperatury

 • Brak regularnej aktywności fizycznej

 • Występowanie chorób przenoszonych drogą płciową (rzeżączka, kiła, chlamydia ) - istotne jest by leczeniu poddani zostali oboje partnerzy (aby zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania tych chorób, należy podczas zbliżenia używać prezerwatyw)

 • Niezdiagnozowane dotychczas bóle w miednicy, krwawienia, upławy

 • Zdiagnozowana endometrioza


Panowie powinni również zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki mając na uwadze dodatkowo, że nadmierne ciepło, przegrzewanie jąder (ciasna bielizna, gorące kąpielą, a także… trzymanie laptopa na kolanach), niezdrowy tryb życia, stosowanie używek w znacznym stopniu może przyczynić się do zmniejszenia liczby oraz żywotności plemników. Warto też zwrócić uwagę na używane podczas stosunku środki nawilżające - mogą one wpłynąć na spowolnienie plemników.

Istnieją zachowania, które choć bezpośrednio w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawienia płodności, to jednak mogą ułatwić i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Należą do nich: dokładne monitorowanie owulacji (prowadzenie kalendarzyka/testy) i częste współżycie już w ciągu trzech dni przed nią, nieograniczanie się do jednego stosunku w dzień jajeczkowania (nie dość, że może zadziałać to stresująco na oboje partnerów, to nie ma większego wpływu na zwiększenie ruchliwości i jakości plemników).

Warto pamiętać, że wcześnie wykryta, zdiagnozowana przypadłość daje szanse całkowitego wyleczenia i zachowania płodności. Aby przyspieszyć znalezienie problemu badaniom powinni poddać się oboje partnerzy.

Jeżeli po rocznych staraniach o dziecko nieustannie występuje problem z poczęciem, jest to właściwy moment by skorzystać z pomocy lekarskiej. Lekarz rodzinny, ginekolog, urolog, endokrynolog czy też androlog - biorąc pod uwagę ewentualne dolegliwości/wyniki badań konieczny będzie wybór odpowiedniego specjalisty.