Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nie schudnę, jestem beznadziejnym przypadkiem – co robić?

Nie schudnę, jestem beznadziejnym przypadkiem – co robić?
Przekonanie dotyczące braku możliwości uzyskania zadowalających efektów w odchudzania bywa dość częste u osób borykających się z nadwagą i otyłością. Założenie to zazwyczaj pojawia się po kilku lub kilkunastu nieudanych próbach podjęcia walki z nadprogramowymi kilogramami. Czy jednak fakt, iż pomimo starań nie udaje się uzyskać zadowalających postępów naprawdę świadczy o "beznadziejnych uwarunkowaniach genetycznych", czy też może jest to jedynie zwykła wymówka?

Skąd się biorą problemy z odchudzaniem?

Nie ulega wątpliwości, że schudnąć wcale nie jest sprawą prostą. Pomimo, że wiele osób stara się pozbyć tłuszczowych kilogramów, to jedynie wybranym jednostkom udaje się tego dokonać w sposób bezproblemowy i trwały. W zdecydowanej większości przypadków efekty są niesatysfakcjonujące, bądź też ewentualnie – tylko chwilowe.

Przyczyn tej zależności jest kilka, a w skrócie można je sprowadzić do:

  • użycia niewłaściwej metody,
  • braku konsekwencji w realizowaniu założeń diety i treningu,
  • zaburzeń w wydzielaniu niektórych hormonów (spowodowanych nierzadko niewłaściwą dietą).

Warto przy tym podkreślić, że determinujący wpływ mają zazwyczaj dwa pierwsze aspekty, a trzeci – poza nielicznymi przypadkami – jest czynnikiem dodatkowym. Oczywiście specyficzne uwarunkowania fizjologiczne sprawiają, że różnimy się pomiędzy sobą tendencją do przybierania na wadze i podatnością na działanie zabiegów odchudzających. Rzadko jednak zdarza się, by "genetyka" w sposób dominujący wpływała na możliwość efektywnej utraty kilogramów. Zdecydowanie najwięcej problemów sprawia fakt, iż zdecydowana większość osób popełnia w pakiecie dwa kluczowe błędy w jednym wprowadzając źle dobraną metodę, której założeń... w praktyce nie da się utrzymać!

Czy każdy może schudnąć?

Tak naprawdę każdy, kto chce, ma szansę pozbyć się nadmiaru kilogramów. Trzeba się liczyć jedynie z tym, że nie we wszystkich przypadkach postęp będzie przychodzić łatwo. Z pracy nad sylwetką zawsze jest pod górkę, dlatego tak ważna jest determinacja i konsekwencja w realizacji założeń podejmowanych strategii. Z tego samego powodu też należy uważać, by nie paść ofiarą "rewolucyjnych diet odchudzających", które zazwyczaj są tak idiotycznie restrykcyjne, że stają się automatycznie niemożliwe do zrealizowania (i bardzo dobrze, gdyż konsekwencja w ich stosowaniu mogłyby odbić się niekorzystnie na zdrowiu metabolicznym).

Dobór odpowiedniej metody pozwala dopasować dietę indywidualnie do unikalnych właściwości danej osoby. Istnieje bowiem szereg czynników różnicujących, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu żywieniowej strategii odchudzającej, a należą do nich:

  • podstawowe parametry antropometryczne (wiek, wzrost, płeć, masa ciała, obwody),
  • aktywność fizyczna,
  • stan zdrowia,
  • możliwości organizacyjne i umiejętności kulinarne
  • preferencje pokarmowe,
  • i inne.

Pominięcie choćby jednego z powyższych aspektów może sprawić, że dieta będzie "źle dopasowana". Efektem tego może być z jednej strony niewłaściwe ustalenie spożycia energii i poszczególnych makroskładników, a z drugiej – utrudnienie realizacji jej założeń w praktyce. Po kilku nieudanych próbach pojawi się w końcu wniosek: "I tak nigdy nie schudnę, jestem beznadziejnym przypadkiem".

W jaki sposób się odchudzać, by stracić na wadze?

Wbrew temu co sądzą co poniektórzy, odchudzanie wcale nie jest sprawą prostą. Teoretycznie, żeby schudnąć wystarczy po prostu mniej jeść, w rzeczywistości jednak walka z nadmiarem kilogramów wymaga bardziej przekrojowego podejścia niż takie, które zakłada zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu. Oczywiście bilans kaloryczny jest niezwykle ważny, ale istotne znaczenie mają także inne aspekty, jak spożycie białka, węglowodanów i tłuszczu oraz jakościowy dobór pokarmów. Sensowna dietę redukcyjną można ułożyć samodzielnie, wymaga to jednak zdobycia elementarnej wiedzy z zakresu fizjologii żywienia.

Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem powinny zapoznać się z informacjami zawartymi w poniższych artykułach:

Opcją alternatywną jest skorzystanie z pomocy specjalisty – dietetyka, który sam na podstawie wywiadu dobierze odpowiednio dopasowaną strategię. Niezależnie od podjętego wyboru należy liczyć się tym, że nie da się schudnąć z dnia na dzień i że praca nad sylwetką wymaga nie tylko dobrze dobranej diety oraz determinacji, ale także – czasu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.