Czy kreatynę można łączyć z białkiem?

Na temat sposobu przyjmowania suplementów keratynowych krąży wiele ciekawych teorii. W czasach , gdy pracowałem w jednym z poznańskich sklepów z odżywkami dla sportowców, nagminnie natykałem się na rozmaite wymysły dotyczące tego z czym wolno, a z czym pod żadnym pozorem nie wolno spożywać kreatyny. Do moich ulubionych mitów należał ten, który głosił, że substancji tej nie można stosować z białkiem. I co ciekawe, pewne osoby traktowały przykaz na tyle dosłownie, że w czasie przyjmowania suplementów keratynowych rezygnowały zupełnie z odżywki proteinowej.

Oczywiście było to podwójne nieporozumienie, autor tego przesądu miał zapewne na myśli zakaz łączenia w jednej porcji białka i kreatyny. Jak się jednak okazuje i to zalecenie pozbawione jest sensownego uzasadnienia.

Przyjrzyjmy się może jakie są naturalne źródła pokarmowe kreatyny. Źródłem kreatyny w diecie człowieka było i jest mięso, zwłaszcza wołowina. Jak wiadomo mięso jest także , albo nawet przede wszystkim, źródłem pełnowartościowych protein. Czyli zarówno kreatyna jak i białko w żywności konwencjonalnej występują razem! Jeżeli w Twojej głowie właśnie zrodziła się wątpliwość dotycząca tego czy kreatyna z mięsa faktycznie się przyswaja, to powiem Ci, że jest na to prosty dowód: wegetarianie, a zwłaszcza weganie mają zdecydowanie niższy poziom kreatyny w mięśniach niż osoby na diecie mieszanej. Wynika to właśnie z braku odpowiednich źródeł pokarmowych tej substancji w dietach bezmięsnych.

Jeżeli nadal masz wątpliwości i uważasz, że jednak lepiej chyba jest przyjmować kreatynę „na pusty żołądek”, to wiedz że podobny dylemat do Twojego mieli również naukowcy (Greenwood i wsp.), którzy porównali skuteczność suplementacji kreatyną przyjmowaną na pusty żołądek z przyjmowaniem jej w towarzystwie 50g białka i 50g węglowodanów. Okazało się, że retencja kreatyny w tkance mięśniowej nasila się pod wpływem dodatku węglowodanowo-proteinowego „shake’a”. Jak więc widać, białko nie tylko w niczym nie przeszkadza kreatynie, ale w połączeniu z węglowodanami pozwala maksymalizować jej skuteczność.

Jeśli więc do tej pory po zakończeniu treningu łykałeś porcję kreatyny i czekałeś 30 minut z wypiciem porcji gainera, bulka czy odżywki białkowej, wiedz że było to zupełnie niepotrzebne. Łączenie w jednej porcji kreatyny, białka i protein może okazać się prostym i wygodnym sposobem na zwiększenie efektywności suplementacji.