Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co zrobić by posiłki były nie tylko zdrowe, ale i smaczne?

Chociaż zdaniem niektórych fundamentalistów posiłki nie mają być smaczne, a jedynie dopasowane do potrzeb fizjologicznych organizmu i stawianych przed sobą celów, to w praktyce sytuacja wygląda trochę inaczej. Jedzenie jest bowiem jedną z największych przyjemności w życiu i trudno na dłuższą metę jej sobie odmówić. Poza tym, jeśli spożywane na co dzień potrawy są smakowo nieatrakcyjne szybko zaczyna pojawiać się ochota na zjedzenie czegoś „nieprogramowego” i w większości wypadków ta potrzeba zwycięża, czego efektem jest wizyta w cukierni lub też w barze szybkiej obsługi. Chociażby po to by tego typu sytuacji uniknąć warto zadbać o smakowitość konsumowanego jedzenia. Jak tego dokonać? Sposobów na to jest kilka…

Zastanów się co lubisz a czego nie

Niezależnie od tego czy dietę układasz sam, czy też udajesz się po pomoc do dietetyka warto uprzednio zastanowić się nad swoimi preferencjami pokarmowymi i ewentualnymi awersjami smakowymi. Tutaj nie chodzi o wychodzenie naprzeciw fanaberiom, a o życiowe dopasowanie diety w taki sposób, aby konsumpcja posiłków dawała pewną, choć minimalna satysfakcję. Ten aspekt jest dość ważny drastycznie bowiem ułatwia realizację założeń takowej diety. Stworzenie listy lubianych i nielubianych pokarmów pozwala na wstępie wykluczyć z menu potrawy, które mogą okazać się uciążliwe w konsumpcji , zarazem oprzeć jadłospis na produktach, których konsumpcja jest źródłem przyjemności. Oczywiście wszystko ma swoje ograniczenia. Jeśli lubisz tylko chipsy i parówki, a nie znosisz wszelkich warzyw i owoców to wyjście naprzeciw takim preferencjom byłoby raczej nierozsądne. Jeżeli jednak nie przepadasz za owsianką i jajami to nie ma absolutnie żadnego problemu by nie uwzględniać ich w diecie. Podobnie też jeśli masz słabość do ziemniaków i pieczywa to prawdopodobnie nie powinno być problemów z uwzględnieniem tych produktów w tygodniowym menu…

Zadbaj o różnorodność

Różnorodność spożywanych pokarmów ma znaczenie nie tylko dla ogólnie pojętego zdrowia, ale także dla towarzyszącej konsumpcji posiłków satysfakcji. Brak należytego urozmaicenia diety natomiast to prosty sposób na to by się do niej zniechęcić. Nie ma chyba nic bardziej deprymującego i odrzucającego niż spożywanie dzień w dzień przez wiele tygodni czy już zwłaszcza – miesięcy – dokładnie tych samych potraw. Tymczasem wiele osób tak właśnie robi, układając sobie dietę na jeden dzień, powielając go w nieskończoność. Pojedyncze posiłki oczywiście można „klonować” czy to w ramach tego samego dnia, czy też dwóch lub kilku dni pod rząd byleby jednak zachować pewien umiar i zdrowy rozsądek w praktykowaniu takich rozwiązań. Potrawy winny się zmieniać czy to na przestrzeni tygodnia czy też przynajmniej – miesiąca tak by nie nudziły się, gdyż w innym wypadku bardzo szybko przestaną smakować.

Szukaj inspiracji i eksperymentuj

Jeśli brakuje Ci pomysłów na to jak przygotowywać posiłki by były smaczne poszukaj inspiracji czy to w książkach kucharskich, czy na stronach z przepisami, blogach kulinarnych czy też w dziennikach żywieniowych. Nie bój się przy tym eksperymentów – najwyżej coś Ci nie wyjdzie. Jeśli potrawa się nie uda lub okaże się niesmaczna – trudno, świat się nie zawali, a Ty zyskasz dodatkowe doświadczenie. Eksperymentowanie samo w sobie może okazać się źródłem satysfakcji, a kiedy udaje się odkryć nowe smaki i ich połączenia oraz doświadczyć, jak bardzo mogą być smaczne efekty własnej pracy – gotowanie zamienić się może w pasję.

Podsumowanie

Dieta winna być nie tylko zdrowa i wartościowa, ale także – smaczna. W innym wypadku trudno będzie się trzymać w pełni jej założeń, zwłaszcza – w dłuższej perspektywie czasowej. W celu poprawy smakowitości posiłków należy zdiagnozować swoje preferencje kulinarne, zadbać o różnorodność w doborze produktów i poszukać inspiracji w książkach kucharskich, na blogach kulinarnych i w innych ciekawych źródłach i miejscach.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.