Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skąd biorą się kontuzje?

„Sport to zdrowie” - mówi popularne powiedzenie, jednak aktywność fizyczna niesie za sobą ryzyko urazów i kontuzji, które mogą „wyłączyć” z treningów na wiele tygodni czy miesięcy. Problem ten dotyczy nie tylko sportowców wyczynowych, ale również amatorów czy osób trenujących rekreacyjnie. Stąd też, od lat trwają poszukiwania metod i środków pomagających niwelować negatywny wpływ treningu na stawy i ścięgna oraz przyspieszających powrót do formy po przebytych urazach.

W poniższym poradniku, na który składa się krótka seria artykułów,  opiszemy pokrótce jak ustrzec się przed kontuzją sportową.

Ponieważ leczenie urazów jest zazwyczaj długotrwałe, uciążliwe i po prostu drogie, absolutną podstawą jest oczywiście profilaktyka. Elementarna kwestia to właściwie dobrana intensywność wysiłku.

Kiedy ćwiczymy zbyt forsownie, ryzyko kontuzji drastycznie się zwiększa. Przeciążenia aparatu ruchu wśród entuzjastów dyscyplin siłowych są szczególnie częste w przypadku zaniedbywania właściwej techniki ćwiczeń. Nie bez znaczenia jest także zbyt krótki czas poświęcany na regenerację czy kontynuowanie wysiłku pomimo wystąpienia wyraźnych objawów bólowych.

Jak  widać, kluczowe jest nasze podejście do samego treningu, wiedza na temat metodyki i techniki treningowej oraz zapewnienie odpowiedniego czasu na regenerację. To jednak nie są wszystkie czynniki, które mają wpływ na ryzyko wystąpienia urazów. Zdać sobie należy sprawę, że nawet przy rekreacyjnym podejściu do sportu, dochodzi do przeciążeń aparatu ruchu. „Sumowanie mikrourazów”, w przeciwieństwie do nagłych kontuzji, daje objawy po pewnym czasie, przykładem może być tutaj popularna przypadłość – „łokieć tenisisty”, ale też rozmaite zapalenia mięśni i ścięgien.

Wiele wskazuje na to, że nie bez znaczenia pozostaje także sposób odżywiania. Niektóre składniki pokarmowe,  poza tym, że są niezbędne dla odbudowy uszkadzanych w czasie treningów struktur, posiadają też dodatkowe właściwości, a mianowicie potrafią niwelować niekorzystny wpływ wolnych rodników oraz działają przeciwzapalnie. Występują też w żywności składniki, które wykazują dokładnie odwrotne właściwości do w/w .

Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość objawów bólowych ma podłoże zapalne, jak i też to, że długo utrzymujący się stan zapalny wywoływać może kolejne zmiany degeneracyjne w obrębie zajętych tkanek i struktur, niezwykle istotny wydaje się odpowiedni sposób komponowania jadłospisu.

Naprzeciw oczekiwaniom sportowców wyszli również producenci suplementów diety,  wypuszczając na rynek sporą gamę rozmaitych preparatów mających chronić przed kontuzjami czy przyspieszać ich leczenie.

Niestety, nie wszystkie substancje zawarte  w tych środkach  wykazują pożądane działanie, mało tego -  zdecydowana większość, jeśli działa, to dość subtelnie w porównaniu z marketingowymi opisami zawartymi na etykietach. Właściwie dobrana suplementacja może jednak stanowić istotny czynnik profilaktyczny kontuzji sportowych, przyspieszający także powrót do formy po przebytych urazach.

Jeżeli zawarte w treści tego artykułu informacje rozbudziły Twoją ciekawość i jesteś zainteresowany poszerzeniem swojej wiedzy w zakresie profilaktyki przeciążeń aparatu ruchu zapraszam do lektury kolejnych artykułów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.