Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto sięgać po batony proteinowe?

Czy warto sięgać po batony proteinowe?
Z pojawiającą się kilka razy w ciągu dnia (a nieraz i w nocy) ochotą na „coś słodkiego” boryka się wiele osób. Szczególnie często problem ten dotyka jednak kobiet, co związane jest m.in. z aktywnością niektórych hormonów. Niestety proponowane jako zdrowszy zamiennik słodyczy – owoce, nie zawsze stanowią skuteczny sposób zaradczy i po zjedzeniu jabłka czy kilku mandarynek i tak kończy się na batoniku czy paczce ciastek.

Na szczęście istnieją pewne sposoby, by oszukać organizm i uniknąć niepotrzebnego zaśmiecania jadłospisu słodyczami.

Czym są batony proteinowe?

Swego czasu producenci suplementów dla osób aktywnych wpadli na pomysł, by stworzyć specjalną kategorię preparatów odżywczych w postaci… batonów! Co prawda znaczna część z tych produktów to tzw. batony energetyczne naszpikowane kaloriami i przeznaczone raczej dla sportowców poddanych ekstremalnym obciążeniom fizycznym, ale ostatnio pojawia się coraz więcej tzw. meal replacement bars (MRP), czyli dosłownie „zamienników posiłków”, które stanowić mogą nie tylko cenne uzupełnienie diety w białko, ale także – znakomitą alternatywę dla niezdrowych przekąsek, takich jak słodycze.

Co znajdziemy w batonach proteinowych?

Gdyby przyjrzeć się składom popularnych batonów proteinowych, to oczywiście nie wszystkie nadają się równie dobrze jako składnik diety odchudzającej, dlatego warto uważnie czytać etykiety. Dobry baton proteinowy powinien zawierać około 20 – 30 g białka na 100 g, przy czym głównie powinny być to białka pochodzenia zwierzęcego. Niedopuszczalna jest wysoka zawartość cukrów takich jak glukoza, sacharoza czy fruktoza (najlepiej by było ich mniej niż 10 g / 100 g), zamiast nich natomiast pojawić się mogą poliole, czyli alkohole cukrowe typu mannitol czy sorbitol, które metabolizowane są inaczej niż klasyczne węglowodany. Zerkając na skład batona warto także zwrócić uwagę by nie zawierał kwasów tłuszczowych „trans”, których źródłem jest utwardzony/uwodorniony tłuszcz roślinny. Mile widziany jest natomiast dodatek błonnika.

Choć niektóre proteinowe batony sportowe mają strukturę „paździerzową” i trudno zjeść je w całości, nie mając pod ręką solidnej porcji płynu, to coraz więcej producentów przykłada dużą wagę do smaku, wyglądu i ich konsystencji. 

Podsumowanie

Jeśli należysz do osób często doświadczających „nagłej ochoty na coś słodkiego”, myślę, że warto mieć zawsze pod ręką sportowego batona proteinowego, który zaspokoi apetyt i dostarczy solidnej porcji białka.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.