Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Otyłe mamy a ryzyko nadwagi u dziecka

Wydawałoby się, że nasza świadomość dotycząca zasad zdrowego odżywiania się i tego, jak niezbędny do życia jest ruch - wzrasta. Fakty mówią jednak same za siebie: Ponad 15% kobiet, które zachodzą w ciążę, zmaga się z otyłością, a to może być zagrożeniem dla dzieci. Dlatego Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii znalazła na to sposób.

Są kraje, gdzie problem z nadwagą czy otyłością jest większy niż w Polsce. Z pewnością należą do nich Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, dlatego to właśnie tam kładzie się największy nacisk, by znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii. Na Wyspach pojawił się ciekawy projekt: Narodowa Służba Zdrowia chce podawać otyłym przyszłym mamom leki na cukrzycę, czego celem jest obniżenie ryzyka związanego z nadwagą u jeszcze nienarodzonego dziecka - podaje Daily Mail.

O co chodzi?

Przyszłe mamy z wybranych miast (Liverpool, Coventry, Sheffield i Edinburgh)w Wielkiej Brytanii, które mają groźną nadwagę, już zaczęły przyjmować leki. Wybrano 400 kobiet. Przyjmują metforminę - doustny lek przeciwcukrzycowy (stosowany w przypadku cukrzycy typu 2). Lek jest tani i bezpieczny. Podaje się go od lat osobom chorym na cukrzycę, mogą go przyjmować przyszłe mamy.

Niektóre kobiety, stosujące metforminę, już urodziły, jednak jeszcze musimy poczekać na to, by mieć miarodajne wyniki.

Jest o co walczyć

Na Wyspach problem jest bardzo poważny: w przeciągu ostatnich 4 latach liczba niemowląt, które w momencie narodzin ważą ponad 5 kilogramów, wzrosła o aż o 50%. Tak duże dzieci są dwa razy bardziej narażone na to, że w przyszłości będą otyłe, niż pozostałe.

Stąd pomysł na walkę ze zjawiskiem jeszcze zanim dzieci przyjdą na świat. Metformina może znacząco wpłynąć na produkcję insuliny - hormonu, którego zbyt wysoki poziom, często jest przyczyną nadwagi. przyszedłem mamy, które produkują dużą ilość insuliny, dostarczają dzieciom więcej substancji odżywczych. Jest szansa, że dzięki metforminie, można obniżyć poziom insuliny we krwi, a co idzie za tym, ilość substancji odżywczych dostarczanych jeszcze nienarodzonemu dziecku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że na świat przyjdzie dziecko, którego waga przekroczy 5 kilogramów.

Rozmieszczenia tkanki tłuszczowej

Kolejną zaletą wynikającą ze stosowania metforminy jest to, że w pewien sposób „zarządza” ona pokładami tłuszczu w organizmie dziecka. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w takich miejscach jak wątroba czy inne narządy wewnętrzne, może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Dzięki metforminie tłuszcz rozkłada się

Równomiernie, co sprawia, że nie mamy problemu z jego nadmiarem w poszczególnych miejscach.

Jest to ostateczność

Projekt jednak wzbudza kontrowersje, ponieważ efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać, są zbliżone do tych, które da się zaobserwować u osób stosujących odpowiednią dietę i regularne ćwiczenia.

Aktywny tryb życia oraz przemyślana dieta to podstawa i będziemy to podkreślać na każdym kroku. Namawiamy kobiety, które chcą w przyszłości mieć dzieci, do tego, by najpierw zatroszczyły się o własne zdrowie, a w tym odpowiednią wagę ciała. Metformina jest jednak dobrym rozwiązaniem dla tych pań, które są otyłe i już zaszły w ciążę - mówi profesor Jane Norman z Edinburgh University, autorka projektu.

Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.