Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy odżywka białkowa wpływa na wyniki sportowe?

Czy odżywka białkowa wpływa na wyniki sportowe?
Okazuje się, że trenując na siłowni możemy poprawić  efekty, dzięki włączeniu do suplementacji okołotreningowej koncentratu białka serwatkowego. Zostało to potwierdzone przez naukowców z Finlandii, którzy przeprowadzili badanie na 31 osobach w wieku 20-29 lat.

Czego w takim razie możemy oczekiwać po włączeniu suplementacji odżywką białkową?

Na czym polegało badanie?

Badanie przeprowadzono na osobach, które nigdy wcześniej nie trenowały. Na czas badania, które było prowadzono przez okres 21 tygodni, osoby te zaczęły wykonywać trening oporowy dwa razy w tygodniu. Grupa kontrolna nadal nie wykonywała żadnych treningów.

Grupa trenująca miała skupić się na największych partiach mięśniowych. Wykonywano takie ćwiczenia, jak wyciskanie na suwnicy, wyprosty nóg na maszynie, wyciskanie na klatkę na maszynie, wyciskanie na barki na maszynie, ściąganie drążka do klatki, uginanie na biceps, wyprosty na triceps, łydki na maszynie oraz przywodziciele i odwodziciele na maszynie.

Osoby wykonujące trening oporowy podzielono na grupy:

  • przyjmującą koncentrat białka serwatkowego – jedną porcję przed i jedną porcję po treningu, przy czym każda z porcji zawierała 15 g WPC
  • grupę placebo.

Jakie były wyniki badania?

Po zakończeniu 21-tygodniowego eksperymentu, w grupie placebo zanotowano średni przyrost masy mięśniowej o 2.57 kg. W grupie przyjmującej odżywkę białkową średni przyrost beztłuszczowej masy ciała wynosił średnio 3.1 kg. Okazuje się więc, że przyjmowanie zaledwie 30 g WPC dziennie, przyczyniło się do większego o 21% wzrostu beztłuszczowej masy ciała.

Ograniczenia badania

Przedstawione powyżej badanie posiada liczne ograniczenia. Przede wszystkim zostało przeprowadzone na osobach, które do tej pory nie wykonywały treningu oporowego. Co więcej, grupa, na której przeprowadzone zostało badanie, była stosunkowo niewielka.

Należy również zwrócić uwagę na stosunkowo małą podaż odżywki białkowej w grupie, której WPC podawano. Porcja 15 g białka podawana przed i po treningu byłaby prawdopodobnie zbyt mała, by móc zapewnić prawidłową syntezę białek mięśniowych. Być może przy porcji 30 g, wyniki związane z przyrostem beztłuszczowej masy ciała byłyby jeszcze bardziej korzystne.

Co więcej, w żaden sposób nie kontrolowano diety osób biorących udział  w badaniu. Nie wiemy więc, jak wysoka była ogólna podaż białka w diecie w poszczególnych grupach. Być może wyniki byłyby lepsze, gdyby spożycie kalorii oraz białka w diecie było utrzymane na odpowiednim poziomie.

Reasumując

Mimo, iż przytoczone wyżej badanie posiada spore ograniczenia, pokazało, iż już samo włączenie treningu oporowego przyczynia się do wzrostu beztłuszczowej masy ciała. Jeśli dodatkowo wspomożemy się suplementacją WPC, zauważymy większy przyrost beztłuszczowej masy ciała. Pozytywne efekty mogą zostać zauważone już po włączeniu zaledwie 30 g białka dziennie. 

Źródła: http://www.ergo-log.com/trainingwithwithoutwhey.html?fbclid=IwAR0rXFBELf5TqiPh0xdD8CBgLg9SA1DOQWHcogVsgXs9R_qnUoydoWgNHJc

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.