Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Otyłość w ciąży a alergie wczesnodziecięce

Otyłość w ciąży a alergie wczesnodziecięce
Wraz ze wzrostem częstotliwości występowania otyłości podczas ciąży odnotowuje się również wzrost częstotliwość występowania alergii dziecięcych i astmy. Niektórzy badacze sugerują, że może istnieć związek między tymi dwoma aspektami.

Poszukiwanie związku

W badaniu z roku 2019 przeprowadzonym przez naukowców z Chin zauważono, że nadmierny przyrost masy ciała w czasie ciąży wiąże się z wyższym ryzykiem chorób alergicznych wieku dziecięcego - w tym astmy, świszczącego oddechu, alergicznego nieżytu nosa, egzemy oraz alergii na pokarmy i leki.

Zespół badaczy oceniał 15 145 par matka-dziecko w okresie od 12 kwietnia do 1 czerwca 2019 r.

W porównaniu z matkami, które przybrały zalecaną wagę w czasie ciąży (10-15 kg), dzieci, których rodzicielki przytyły od 15 do 25 kg, miały 13% większe ryzyko astmy i alergii i 9% ryzyka wystąpienia egzemy.

Waga przyszłej mamy może mieć znaczenie dla zdrowia dziecka

Uważa się, że alergiczne choroby wieku dziecięcego mają swój początek w okresie poczęcia. Wskaźnik masy ciała (BMI - Body Mass Index) matki przed zajściem w ciążę, jak również przyrost w trakcie jej trwania, mogą zmienić środowisko w macicy, prawdopodobnie wpływając na rozwój układu odpornościowego płodu. Alergie są reakcją na substancje zewnętrzne takie jak żywność i pyłki. 

Warto nadmienić, iż badania nie określają otyłości jako przyczyny powstawania alergii, ale o istniejącej korelacji między przyrostem masy ciała w trakcie ciąży a wystąpieniem alergii w trakcie dzieciństwa. 

Według American Academy of Allergy, Asthma & Immunology około 10-30% światowej populacji cierpi na alergie. Nawet jeżeli występuje podłoże genetyczne do jej występowania, wczesne skuteczne środki interwencyjne mogą nadal ograniczyć występowanie tych przypadłości, dzięki którym pociechy będą rosły zdrowe. 

Podsumowanie

Nie od dziś wiadomo, jak istotne jest prawidłowe żywienie człowieka. Przyjęto, że w trakcie trwania ciąży spożywa się ,,za dwoje”, choć w rzeczywistości nie powinno podwajać się swojej porcji.

Aktywność fizyczna - jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza prowadzącego - korzystnie wpływa na kondycję fizyczną przyszłej matki, ale i zmniejsza dolegliwości wiążące się z tym stanem takie jak bóle pleców i obrzęki.

Kobiety uprawiające sport mają większość świadomość swojego ciała podczas porodu, lepszą wytrzymałość i kontrolę oddechu, co z kolei może przyczynić się skrócenia poszczególnych faz porodu. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.