Diety okiem dietetyka: Dieta bananowa

Ocena dietetyka: choć banany uchodzą za dość kaloryczne owoce, to przyznać trzeba że są lekkostrawne i przy tym zasobne w witaminy i składniki mineralne (w tym witaminę B6 i potas).W przypadku osób borykających się z pewnymi dysfunkcjami przewodu pokarmowego, krótkoterminowe oparcie diety na bananach może być korzystne, o ile oczywiście zachowamy umiar: banany są źródłem cukrów fermentujących.

Przeczytaj koniecznie:

Diety okiem dietetyka: Dieta 5 czynników

Niestety ten sposób żywienia – pomimo niewątpliwych zalet bananów – nie jest polecany, poza wyjątkowo nielicznymi wyjątkami i mocno ograniczonym zasięgiem czasowym. Dieta ta absolutnie nie nadaje się do odchudzania. Daje efekty chwilowe i nasila katabolizm białek mięśniowych – jak wiemy odchudzanie się „z mięśni” jest wyjątkowo niefortunne. Mięsnie bowiem wspomagają redukcję tłuszczu.

Reasumując: nie polecam takich egzotycznych wynalazków żywieniowych. Nawet jeśli poszukujemy diety lekkostrawnej, lepiej zbilansować ją w taki sposób, by nie opierała się jedynie na owocach – i to jeszcze jedynym tylko ich rodzaju. Dieta jest niedoborowa w białko, NNKT, wiele witamin i składników mineralnych. Przypominam również, iż najrozsądniejszym i najskuteczniejszym zarazem rozwiązaniem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych, a nie stosowanie „cudownych” diet.

Przejdz do szczegółów i prezentacji diety.