Diety okiem dietetyka: Dieta antycelulitowa

Ocena dietetyka: przeglądając internetowe wydania tego modelu żywieniowego stwierdzam, że nie jest to typowa „kolorowa” dieta, a zbiór rad dotyczących sposobu dobierania pokarmów i komponowania potraw. Zaleca się m.in. rezygnację ze smażenia, zwiększenie ilości warzyw i ryb morskich oraz orzechów, zwrócenie uwagi na częstotliwość posiłków etc… Zalecenia te mają uzasadnienie i w większości zgodne są z zasadami zdrowego żywienia. Celem jest oczywiście redukcja cellulitu.

Przeczytaj koniecznie:

Diety okiem dietetyka: Dieta proteinowa (Dukana)

Niestety, kompozycja diety pomija kwestię bilansu kalorycznego, który  ma istotne znaczenia dla estetyki ciała. Poza tym można odnieść wrażenie, że zdaniem autorów tej diety kluczowe dla ograniczenia objawów cellulitu jest wywoływanie nasilonej diurezy, co nie jest prawdą.

Reasumując, zasady diety są proste, ogólne i godne uwagi. Zastosowanie się do założeń tego modelu żywieniowego nie stwarza zagrożenia zdrowotnego, a nawet jest wręcz zdrowotnie korzystne. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że taka modyfikacja jadłospisu pomoże zredukować objawy cellulitu. Pamiętać także należy, że dieta powinna być bilansowana pod kątem indywidualnego zapotrzebowania energetycznego.

Przejdz do szczegółów i prezentacji diety