Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego nie warto kupować białka sojowego?

Dlaczego nie warto kupować białka sojowego?
Na pierwszy rzut oka białko sojowe ma same zalety, zarówno wysoka zawartość aminokwasów egzogennych i argininy, jak i często podnoszony potencjał prozdrowotny soi, a także atrakcyjna cena wydają się niezbicie świadczyć na rzecz włączenia tej proteiny do diety. Z drugiej strony na forach internetowych i w niektórych opracowaniach tematycznych zauważyć można wyraźną niechęć do białka sojowego.

Czyżby owy sceptycyzm był jedynie manierą fintess’owego środowiska? Otóż wiele wskazuje na to że nie. Proteiny sojowe mają bowiem wady, które skutecznie zniechęcają do włączenia ich do diety.

Białko sojowe nie dorównuje białkom zwierzęcym

Wbrew zapewnieniom widniejącym na etykietach odżywek i zamieszczanym w kolorowych opracowaniach marketingowych izolat sojowy nie jest tak wartościowym białkiem jak mogłoby się wydawać, a już na pewno nie dorasta do pięt proteinie serwatkowej, do której przez nielicznych śmiałków jest przyrównywany. Białko sojowe charakteryzuje się niższą wartością biologiczną niż serwatkowe - odpowiednie BV=74 i BV=104, niższym wskaźnikiem wydajności wzrostowej PER=2.2 przy PER=3.2 dla WPC. Co więcej białko serwatkowe jest też niemal o 50% lepiej wykorzystywane w procesach wzrostowych niż białko sojowe (NPU=92 w przypadku WPC i NPU=62 w przypadku SPI).

Białko sojowe obniża poziom testosteronu

Podobno o negatywnym wpływie soi na poziom testosteronu u mężczyzn wiele się mówi, ale nikt go nigdy nie udowodnił. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Przeprowadzone w 2007 roku badanie z udziałem młodych, zdrowych mężczyzn wykazało, że wystarczą cztery tygodnie przyjmowania 56 g preparatu białka sojowego by obniżyć poziom testosteronu o 19%! Po odstawieniu soi w ciągu dwóch tygodni wartość ta wracała do poziomu wyjściowego. Innymi słowy dwie niewielkie porcje proteiny sojowej obniżają produkcje najważniejszego męskiego hormonu płciowego o 1/5! Biorąc pod uwagę jak doniosłe znaczenie ma dla utrzymania formy sportowej wysoki poziom androgenów stosowanie białka sojowego jest działaniem na własną szkodę.

Podsumowanie

Jeśli ostatnio nosisz się z zamiarem by włączyć proteinę sojową do suplementacji to proponuję zastanowić się trzy razy. Białko sojowe jest przereklamowane, a jego regularne spożywanie może negatywnie wpłynąć na poziom testosteronu. Oczywiście spożycie niewielkiej ilości białka sojowego od czasu do czasu grzechem nie jest, zwłaszcza jeśli sięgamy po produkty sojowe poddane uprzednio fermentacji, jednak uczynienie odżywki opartej na proteinie sojowej integralnego elementu codziennego menu nie jest polecane.

Źródła: • Goodin S, et al. Clinical and biological activity of soy protein powder supplementation in healthy male volunteers. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007 Apr;16(4):829-33.

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie Odchudzanie Suplementy i odżywki Ladies Men's boost