Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kontrowersje wokół HCA: czy faktycznie działa?

Kontrowersje wokół HCA: czy faktycznie działa?
Suplementy zawierające chitosan reklamowane są jako środki przyspieszające odchudzanie. Odchudzający potencjał tego komponentu wynikać ma ze zdolności do zmniejszania strawności jelitowej tłuszczu pokarmowego, przez co ograniczać może jego wchłanianie. Można więc powiedzieć, że chitosan wg powyższych informacji obniża kaloryczność spożywanych pokarmów. Czy jednak w praktyce suplementacja wywołuje efekt odchudzający? Przyjrzyjmy się może najpierw czym jest ten związek.

 

Chitosan to polisacharyd otrzymywany z okryw (pancerzyków) skorupiaków morskich takich jak kraby. Wykazuje on specyficzne właściwości chemiczne i fizyczne. Na podstawie wyników badań naukowych można stwierdzić, że faktycznie wykazuje on zdolność do „absorbowania” związków o charakterze lipidowym. Dodatkowo opóźniać może opróżnianie żołądka, a także potęgować uczucie sytości. Klasyfikowany jest jako rozpuszczalna frakcja błonnika pokarmowego. Wygląda więc na to, że jest to wartościowy dodatek do diety odchudzającej. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej wynikom badań, to pojawiają się wątpliwości.

Grupa naukowców z Nowej Zelandii dokonała przeglądu dostępnych badań z użyciem chitosanu weryfikujących jego przydatność w programach odchudzających. Na podstawie skrupulatnej analizy wyników czternastu eksperymentów autorzy uznali, że chitosan może nie tylko przyspieszać redukcję masy ciała, ale również korzystnie wpływać na profil lipidowy i ciśnienie tętnicze krwi. Niestety, autorzy również zauważyli, że im bardziej skrupulatnie i rygorystycznie badania są przeprowadzane, tym wpływ suplementacji chitosanem na w/w parametry jest mniej zauważalny.

Badania o najwyższym rygorze, czyli randomizowane- przeprowadzone z zastosowaniem placebo, użyciem metody tzw. „podwójnej ślepej próby” (czyli takich gdzie uczestnicy przydzielani są losowo do grup, a żaden z uczestników ani osób zaangażowanych w prowadzenie eksperymentu nie dysponuje informacjami, które mogą zaważyć na jego wyniku), wskazują że chitosan nie wspomaga odchudzania. Przykładem może być próba nadzorowana przez zespól brytyjskich naukowców pod kierownictwem dr Pittler, w której okazało się, że suplemenatcja chitosanem nie wywiera żadnego wpływu na masę i skład ciała, a także na poziom cholesterolu i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Tak więc chitosan działa czy nie działa? Na podstawie dostępnych danych bezpiecznie jest uznać, że odchudzający potencjał tego związku jest warunkowy, żeby nie powiedzieć – niepewny. Niewykluczone, że ma on pewne zastosowanie w programach redukcji masy ciała, ale nie jest to wpływ o znaczeniu klinicznym. Preparaty zawierające chitosan są tanie i bezpieczne, w związku z czym każdy może eksperymentować i wyrobić sobie zdanie.

Chitosan for overweight or obesity. Jull AB, Ni Mhurchu C, Bennett DA, Dunshea-Mooij CA, Rodgers A.

Effect of chitosan on weight loss in overweight and obese individuals: a systematic review of randomized controlled trials. Mhurchu CN, Dunshea-Mooij C, Bennett D, Rodgers A.

Randomized, double-blind trial of chitosan for body weight reduction. Pittler MH, Abbot NC, Harkness EF, Ernst E.