Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Przeciwutleniacze w pigułkach. Przeczytaj zanim kupisz!

Przeciwutleniacze w pigułkach. Przeczytaj zanim kupisz!
Przeciwutleniacze bezsprzecznie kojarzone są jako związki sprzyjające zdrowiu. Wiele się mówi i pisze o potrzebie zwiększani ich spożycia, a już szczególną popularnością cieszą się w ostatnich czasach suplementy diety będące ich źródłem. Wiele osób na stałe do swojej diety włącza preparaty zawierające witaminę E, A, C, beta karoten, selen i rozmaite mieszanki ziołowe w przekonaniu, że wspierają swój organizm i przyczyniają się do poprawy własnego zdrowia. Jak się jednak okazuje, niektóre nasze przekonania na ich temat antyoksydantów mogą być błędne.

Zespól duńskich naukowców pod kierownictwem dr Gorana Bjelakovic’a dokonał przeglądu dostępnej literatury, w tym badań naukowych, nad zastosowaniem suplementów diety zawierających witaminy A, E, C, selen i beta karoten i ich wpływem na ryzyko wystąpienia śmierci z przyczyn zdrowotnych. Autorzy przeglądu odrzucili część badań o niskiej jakości lub możliwej „stronniczości” (np. takich w których przeprowadzenie zaangażowane były podmioty zainteresowane „dobrym wynikiem”, jak np. producenci suplementów zawierających przeciwutleniacze). Po selekcji pozostało 68 randomizowanych badań, w których wzięło łącznie udział 232606 uczestników.

Po analizie zebranych danych oszacowana, że w 47 badaniach (o niskiej stronniczości) z udziałem 180938 uczestników, dodatkowe spożycie antyoksydantów wiązało się z 5-cio procentowym wzrostem ryzyka zgonu. Stosowanie beta-karotenu, witaminy A, witaminy E i wiązało się odpowiednio z: 7, 16 i 4 procentowym wzrostem ryzyka śmiertelności. Nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka zgonu związanego z przyjmowaniem witaminy C lub selenu.

Naukowcy uznali, że może to wynikać z faktu jakoby stres aktywacyjny miał również pozytywne oblicze, a stosowanie wysokich dawek syntetycznych przeciwutleniaczy przyczyniać miałoby się do zakłócenia naturalnych procesów odpornościowych organizmu. Zwracam przy okazji uwagę, że autorzy zaznaczyli, iż gdyby bazować na całości zebranych materiałów (czyli również tych badaniach, które zdaniem naukowców były „stronnicze” lub „niskiej jakości”), nie zanotowano by ani korzystnego ani niekorzystnego wpływu przeciwutleniaczy na ryzyko zgonu.

Obserwacje duńskich naukowców są dość znaczące, ponieważ szacuje się, że około 10 – 20% Europejczyków stosuje suplementy diety będące źródłem przeciwutleniaczy. Rozdmuchany marketing oraz nie zawsze rzetelne informacje pojawiające się mediach wybudowały powszechne przekonanie, zgodnie z którym stosowanie antyoksydantów w postaci proszków czy pigułek jest korzystne dla zdrowia. Wyniki badań naukowych nie są jednak równie optymistyczne.

Mortality in randomized trials of antioxidant supplements for primary and secondary prevention: systematic review and meta-analysis.” Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud LL, Simonetti RG, Gluud C.

JAMA and Archives Journals. "Use Of Some Antioxidant Supplements May Increase Mortality Risk." ScienceDaily, 27 Feb. 2007. Web. 23 Oct. 2011.