Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wysokie dawki cynku hamują wchłanianie magnezu

Wysokie dawki cynku hamują wchłanianie magnezu
Cynk i magnez od pewnego czasu są w centrum zainteresowania sportowców, a także producentów suplementów diety dla osób aktywnych. W opracowaniach marketingowych można spotkać się z informacjami, jakoby odpowiednio wysokie spożycie w/w składników przyczyniało do zwiększenia poziomu testosteronu, poprawy regeneracji powysiłkowej, zwiększenia masy czy siły mięśni etc.

W tym artykule nie będą jednakże zajmował się obalaniem kolorowych mitów na temat anabolicznego potencjału tych składników mineralnych, a zwrócę uwagę na specyficzną zależność pomiędzy nimi, która nie koniecznie ma charakter pozytywny.

Spencer i wsp. w swoim eksperymencie naukowym postanowili sprawdzić jaki wpływ na wchłanianie magnezu będzie miała wysoka dawka cynku (142mg). Na podstawie badania przeprowadzonego na mężczyznach autorzy stwierdzili, że cynk wyraźnie zmniejsza absorpcję magnezu. Ponieważ w przebiegu innych badań stwierdzono zależność pomiędzy spożyciem wapnia i cynku, jak i wapnia i magnezu, to uczestników eksperymentu podzielono na trzy grupy z różną podaż wapnia. Jak się okazało wpływ cynku na wchłanianie magnezu był niezależny od spożycia wapnia.

Uchwycona zależność z pewnością nie napawa optymizmem. Zwracam jednak uwagę na dawkę cynku. 142mg to ilość około dziesięciokrotnie przekraczające przeciętne dzienne zapotrzebowanie. Z drugiej strony z doświadczenia wiem, że są sportowcy którzy takich dawek używają, zwłaszcza że w okresie szczególnej popularności cynku jako pierwiastka niezbędnego do produkcji testosteronu – ważnego anabolicznego hormonu – suplementów, które zawierają go w składzie systematycznie przybywa i naprawdę łatwo o jego nadmierne spożycie.