Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Suplementy zawierające duże dawki beta karotenu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka płuc u palaczy

Suplementy zawierające duże dawki beta karotenu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka płuc u palaczy
Palenie papierosów zabija. Palacze żyją krócej, częściej zapadają na nowotwory i choroby układu krążenia, mają gorszą kondycję fizyczną, częściej też występują u nich niedobory składników odżywczych. Mimo szerokiej propagandy antynikotynowej, nałóg tytoniowy dotyczy znacznej grupy Polaków. Wg niektórych badań palaczami może być nawet 30% dorosłych obywateli naszego kraju. Dziwi również fakt, że choć papierosy dawno temu przestały być modne, to jednak ich popularność wcale nie maleje…

Nikotyna i inne substancje zawarte w dymie nikotynowym nasilają w organizmie produkcję reaktywnych form tlenu, które uszkadzają komórki i niekorzystnie modyfikują przebieg wielu reakcji metabolicznych. Mogą stanowić m.in. jedną z przyczyn występowania nowotworów. Z wolnymi rodnikami walczą przeciwutleniacze, stąd też zwłaszcza palaczom często poleca się zwracać uwagę na wysoką ich podaż z diety czy też stosowanie odpowiednich suplementów.

Badania naukowe nad wpływem wysokich dawek beta-karotenu na stan zdrowia palaczy i ryzyko wystąpienia u nich chorób nowotworowych niejednokrotnie wykazały niekorzystną zależność suplementacji tym związkiem. Na podstawie zebranych danych, stwierdzić można, że beta karoten, jeśli podawany jest w formie suplementu w dawkach sięgających 20mg na dobę, może wyraźnie zwiększyć ryzyko wystąpienia raka płuc u palaczy. Czy więc przeciwutleniacze szkodzą osobą palącym papierosy?

Jak się okazuje, sytuacja wygląda inaczej przy dostarczaniu karotenoidów (w tym beta karotenu) z konwencjonalnej żywności. Niezależnie od tego czy kwestia ta dotyczy palaczy tytoniu czy osób stroniących od papierosów, dostarczanie wysokich dawek przeciwutleniaczy z naturalnych źródeł zmniejszać może ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób krążenia. Z czego więc wynika więc fakt, że suplementy zawierające beta-karoten wywołują odwrotny skutek?

Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Faktem jest, że w przyrodzie naturalne antyoksydanty występują w „grupach”, a w suplementach bardzo często – samodzielnie. Naturalna witamina E w żywności obecna jest w postaci ośmiu różnych form (tokoferoli i tokotrienoli), w pigułce zazwyczaj jest tylko jedna (dl-alfa-tokoferol). Beta-karoten w pokarmie występuje w towarzystwie innych karotenoidów, takich jak alfa-karotem, luteina, likopen, astaksantyna etc… W suplementach zazwyczaj obecny jest bez ich dodatku. Czy kwestia współdziałania pomiędzy w/w antyoksydantami tłumaczy ich rozbieżny wpływ na zdrowie człowieka? Z pewnością nie można jednoznacznie takiej opcji wykluczyć. Jeśli jednak palisz i jednocześnie chcesz dostarczać odpowiedniej dawki przeciwutleniaczy, bazuj na konwencjonalnej żywności, a nie na suplementach diety.

W artykule mówimy o: Zdrowie