Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Psychologia a trądzik

Choroby skóry, zgodnie z najnowszymi trendami dermatologicznymi, rozpatrywane są coraz częściej z uwzględnieniem czynników psychologicznych, które z jednej strony rozwijają się jako konsekwencja choroby, a z drugiej strony mogą przyczyniać się do zaostrzenia jej objawów. Trądzik pospolity dotyczy przede wszystkim ludzi bardzo młodych, a w związku z tym posiada istotny wpływ na kształtowanie się poczucia akceptacji w grupie rówieśników. Jak pokazują analizy statystyczne, trądzik może stanowić przyczynę, niskiej samooceny, depresji, stanów lękowych i zaburzeń emocjonalnych, gdyż chorzy często są dyskryminowani przez otoczenie.

Trądzik i jego wpływ na zdrowie psychiczne

Skojarzenie chorób skóry z problemami o naturze psychologicznej nie jest przypadkowe, okazuje się, iż skóra posiada wiele wspólnego z układem nerwowym – np. takie same neurotransmitery i neurohormony. Co ciekawe negatywny wpływ zmian trądzikowych na stan psychiki, znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, bywa  też nieadekwatny w stosunku do stopnia nasilenia objawów choroby. Chorzy postrzegają stan swojej skóry w sposób przejaskrawiony. Poczucie braku akceptacji w grupie rówieśniczej wynika także z stereotypowego myślenia na temat przyczyn powstawania trądziku młodzieńczego – wskazuje się przede wszystkim brak higieny. Wszelkie negatywne docinki i przejmowanie się swoim wyglądem generują dodatkowy stres i napędzają kolejne frustracje. Zdecydowanie nie należy lekceważyć tego typu reakcji. Specjaliści z dziedziny psychodermatologii podkreślają, iż trądzik pospolity może odcisnąć trwałe piętno na psychice  chorego, przyczyniając się do rozwoju fobii społecznej czy osobowości neurotycznej.

Psychologiczne przyczyny rozwoju trądziku

Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, iż czynnik psychologiczny wpływa w znacznym stopniu na rozwój trądziku pospolitego. Dlatego też choroba ta klasyfikowana jest do grupy schorzeń psychosomatycznych, czyli takich u podłoża których leży stres, sytuacje konfliktowe, napięcie, frustracje czy gniew. Kluczowa w rozwoju trądziku może być częstotliwość przeżywania negatywnych emocji, a także skłonność do ich kumulowania. Faktem potwierdzonym naukowo jest dodatnia zależność pomiędzy stopniem nasilenia zmian trądzikowych a ogólnie pojętym stresem. Dodatkowo wskazuje się, iż zmiany skórne pojawiają się średnio po kilku dniach od zadziałania bodźca stresującego (najczęściej po dwóch). Podkreśla się także rolę stresu w powstawaniu blizn trądzikowych – badania potwierdzają, iż tempo gojenia może być hamowane na skutek działania stresu i tłumienia negatywnych emocji.

W jaki sposób poradzić sobie z trądzikiem?

Jak pokazują dane statystyczne zaledwie około 20% osób chorujących na trądzik pospolity leczy się u dermatologa. Generalnie preferowane są mało skuteczne domowe sposoby lub samodzielne terapie z kosmetyków i dermokosmetyków dostępnych w aptece. Tymczasem wizyta u dermatologa w pierwszych stadiach rozwoju choroby pozwala na skuteczne leczenie i zapobiega rozwojowi stanów depresyjnych czy zaburzeń emocjonalnych i psychicznych.

Należy pamiętać o holistycznym podejściu do zmagań z chorobą jaką jest trądzik pospolity. Chociaż z pewnością nie jest to schorzenie zagrażające bezpośrednio życiu, to należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie stanowi ono tylko problemu natury kosmetycznej. Dlatego warto leczenie pod kontrolą dermatologa  połączyć ze wsparciem psychologa lub psychoterapeuty.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.