Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Probiotyczne bakterie wspomagają odchudzanie

Probiotyki są to żywe kultury bakterii lub drożdży stanowiących podawanych drogą pokarmową, które stanowić mogą element naturalnej mikroflory jelitowej człowieka i oddziaływać korzystnie na organizm. Powszechnie kojarzą nam się głownie z fermentowanymi napojami mlecznymi takimi jak jogurt czy kefir i z pozytywnym wpływem na stan zdrowia jelit oraz na odporność immunologiczną.

Dodaje się je do niektórych produktów żywnościowych w celu wzbogacenia diety i utrzymania równowagi mikrobilogocznej w przewodzie pokarmowym oraz stosuje w postaci suplementów.

Jak się okazało jednak w serii ostatnich badań, bakterie probiotyczne mogą także wpływać na szereg parametrów metabolicznych istotnych nie tylko z punktu widzenia ogólnie pojętego zdrowia, ale również estetyki sylwetki.

Grupa japońskich naukowców (Kadooka i wsp.), odkryła, że bakterie Lactobacillus gasperi wykazują silny „potencjał odchudzający”. Badanie obejmujące osiemdziesiąt siedem osób z nadwagą polegało na wyznaczeniu dwóch grup, obie otrzymywały fermentowany napój mleczny, z tym że jedna z nich - z dodatkiem Lactobacillus gasperi. Po dwunastu tygodniach poziom tkanki tłuszczowej trzewnej i podskórnej w grupie probiotyku obniżył się średnio o 4,6%, zmniejszeniu uległa też całkowita masa ciała, obwód pasa i bioder. W grupie kontrolnej nie zanotowano istotnych zmian w czasie i po zakończeniu badania.

Badań potwierdzających korzystny wpływ probiotyków na proces redukcji tkanki tłuszczowej jest więcej. Warte są przestudiowania eksperymenty przeprowadzone przez grupę amerykańskich naukowców, pod przewodnictwem Lindy Aronsson nad wpływem bakterii Lactobacillus paracasei, na aktywność białka ANGPTL4. Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu wysnuto wniosek, że skład mikroflory jelitowej ma wyraźny wpływ na gospodarkę lipidową organizmu.

Mało kto traktuje probiotyki, jako element wspomagania pracy nad kompozycją sylwetki, tymczasem na podstawie dostępnej literatury można stwierdzić, że umiejętne manipulowanie składem mikroflory jelitowej, zarówno poprzez staranny dobór pokarmów, jak i stosowanie suplementów, może stanowić skuteczny sposób na poprawę niektórych parametrów metabolicznych odpowiedzialnych za gospodarkę lipidową i wspomóc proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Źródła: Regulation of abdominal adiposity by probiotics (Lactobacillus gasseri SBT2055) in adults with obese tendencies in a randomized controlled trial. T Kadooka Y, Sato M, Imaizumi K, Ogawa A, Ikuyama K, Akai Y, Okano M, Kagoshima M, Tsuchida . Decreased fat storage by Lactobacillus paracasei is associated with increased levels of angiopoietin-like 4 protein (ANGPTL4). Aronsson L, Huang Y, Parini P, Korach-André M, Håkansson J, Gustafsson JÅ, Pettersson S, Arulampalam V, Rafter J.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.