W jednym z ostatnio opublikowanych badań niemieccy naukowcy dokonali analizy danych od prawie 4000 biegaczy (uczestników maratonu w Bonn, w roku 2010). Ponad połowa z zawodników brała środki przeciwbólowe (w tym OTC, wydawane bez recepty) przed startem. Sprawdzono jak podawanie środków przeciwbólowych (ibuprofenu, aspiryny) koreluje ze skutkami ubocznymi, które ujawniały się u sportowców w trakcie i po wyścigu.
Wyniki
Nie stwierdzono różnic w wycofywaniu się z wyścigu dla grupy osób biorących NLPZ w porównaniu do grupy kontrolnej. Jednakże biegacze biorący środki przeciwbólowe zdecydowanie częściej musieli wycofywać się z wyścigu z powodu zaburzeń pracy układu pokarmowego. Stwierdzono również, że grupa biorąca NLPZ częściej cierpiała z powodu skurczu mięśni (który był powodem rezygnacji z maratonu). Stwierdzono, że środki przeciwbólowe pięciokrotnie zwiększały ryzyko wystąpienia skutków ubocznych u biegaczy. Wraz ze wzrostem dawki rosło również ryzyko. 9 z badanych musiało być przyjętych do szpitala – trzech z powodu niewydolności nerek (z powodu ibuprofenu), czterech z powodu krwawień (brali aspirynę), a dwóch wskutek powikłań sercowo-naczyniowych (aspiryna). Żaden z zawodników z grupy kontrolnej nie wymagał hospitalizacji.
Wnioski
Nie warto brać środków przeciwbólowych na własną rękę, lepiej poszukać źródła bólu (szczególnie przewlekłego) u lekarza.
Ale to nie wszystko, z wielu innych badań płyną zastraszające wnioski. W meta analizie szwajcarskich naukowców oszacowano ryzyko związane z popularnymi środkami NLPZ. Uwzględniono 31 badan na 116 429 pacjentach, z czego 115 000 obserwowano przez kolejne lata. Zbadano środki takie jak naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib, lumiracoxib lub placebo.
Ibuprofen ponad trzykrotnie zwiększał ryzyko udaru, diclofenac o ponad 2,8 raza. Dodatkowo diclofenac oraz etoricoxib wiązały się z największym ryzykiem śmierci z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Za najmniej szkodliwy uznano naproxen.
Co ciekawe, niedawno w Czechach w wodzie pitnej stwierdzono śladowe ilości ibuprofenu (19 próbek wody), naproxenu (8 próbek) i diclofenaku (3). Jednak problem dotyczy mniej niż 10% populacji.
A co z treningiem w trakcie leczenia antybiotykami?
Podobne wyczyny mogą prowadzić do ciężkich powikłań, wymagających wielomiesięcznej hospitalizacji. Nigdy nie trenuj, gdy jesteś w trakcie kuracji antybiotykami. Również po jej zakończeniu należy odczekać 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Na osobne zdanie zasługuje także problem hamowania przyrostów przez NLPZ u zawodników sportów siłowych. Stwierdzono, że podobne środki ograniczają przyrosty i spowalniają regenerację mięśni po wysiłku.
Podawanie środków z grupy NLPZ u sportowców powinno się dobrze rozważyć. Przed zawodami są one szczególnie niewskazane, a po zakończonym treningu mogą spowalniać regenerację oraz zmniejszać efekty treningu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście słynnego spalacza (ECA) – zawierającego aspirynę, a wiele z obecnie sprzedawanych preparatów zawiera podobne do aspiryny środki.