Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Metoksyizoflawon – lepszy niż sterydy?

Opisy działania metoksyizofalwonu zawarte w marketingowych opracowaniach pojawiających się na rozmaitych stronach i aukcjach internetowych wyglądają jakby napisane zostały przez złotą rybkę. Obietnice błyskawicznej rozbudowy muskulatury (nawet 12 kg mięśni w 7 tygodni!) połączonej nie tylko z gwałtownym przyrostem siły (223% w 7 tygodni), ale również idące w parze ze spektakularną redukcją tłuszczu (do 23% w 7 tygodni) robią wrażenie, zwłaszcza że metoksyizoflawon jest składnikiem nie tylko naturalnym, ale również – podobno – bezpiecznym. Czy związek ten jednak faktycznie wykazuje przypisywane mu właściwości?

Czym jest metoksyizoflawon?

Metoksyizoflawon (5-metylo-7-metoksy-izoflawon) jest związkiem chemicznym zaliczanym do fitoestrogenów, naturalnie występującym w soi. Przypisuje się mu szereg interesujących właściwości, takich jak wspomaganie budowy masy mięśniowej, przyspieszanie redukcji tkanki tłuszczowej. Niektóre teorie dotyczące pozytywnych skutków suplementacji metoksyizoflawonem przybierają wręcz groteskowy charakter.

Producenci i sprzedawcy suplementów przekonuję, że stosowanie preparatów zawierających ten związek może skutkować przyrostem nawet 12 kg masy mięśniowej w ciągu 7 tygodni przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej, zwiększeniu siły, bez żadnych skutków ubocznych. Już na pierwszy rzut oka rewelacje te wydają się nieprawdopodobne, nawet stosowanie silnych sterydów anaboliczno androgennych przy idealnie dopracowanej diecie i przemyślanym treningu nie jest w stanie zapewnić tak spektakularnych efektów. Mimo to jednak nie brakuje jednostek gotowych uwierzyć w naciągane teorie, a suplementy zawierające metoksyizoflawon ciągle znajdują nabywców.

Metoksyizoflawon a badania naukowe

Metoksyisoflawon jest nie tylko przedmiotem zainteresowania producentów suplementów diety oraz zdesperowanych osób chcących szybko i spektakularnie poprawić swój wygląd, swoją uwagę poświęcili mu także naukowcy w eksperymentalny sposób badający jego właściwości. Uczciwie przyznać trzeba, że istnieją wyniki badań potwierdzające, że przyjmowanie metoksyizoflawonu może przyspieszać rozwój masy mięśniowej, niestety są to badania przeprowadzone na zwierzętach. W przypadku badań z udziałem ludzi, zwłaszcza osób poddanych regularnemu treningowi fizycznemu wyniki nie napawają optymizmem.

W jednym z takich eksperymentów, w którym wzięło udział 42 sportowców trenujących regularnie co najmniej od roku, autorzy projektu postanowili podać uczestnikom albo suplement metoksyizofalownu w dawce 800 mg albo placebo. Należy dodać, że ani badani ani prowadzący eksperyment nie wiedzieli co w danej chwili znajduje się w kapsułkach. Co się okazało? Przyjmowanie metoksyizoflawonu nie wpłynęło ani na masę, ani na siłę mięśni, ani też nie zanotowano różnic w poziomie kortyzolu, testosteronu. Autorzy nie stwierdzili by związek ten posiadał właściwości anaboliczne lub antykataboliczne.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że marketingowe hasła obiecujące przyrosty kilkunastu kilogramów po niespełna dwóch miesiącach suplementacji środkami zawierającymi metoksyizoflawon niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, a kto naiwnie im zawierza, ten srogo się rozczaruje. Mało tego – rozczarują się także osoby wierzące w jakiekolwiek namacalne, pozytywne skutki suplementacji tym związkiem, gdyż wyniki badań naukowych wskazują, że po prostu nie posiada on przydatnych osobom aktywnym właściwości.

Źródła: "Methoxyisoflavone". NYU Langone Medical Center. July 2012. "There is no meaningful evidence to indicate that methoxyisoflavone is useful as a sports supplement." · Wilborn, Colin D; Taylor, Lemuel W; Campbell, Bill I; Kerksick, Chad; Rasmussen, Chris J; Greenwood, Michael; Kreider, Richard B. "Effects of Methoxyisoflavone, Ecdysterone, and Sulfo-Polysaccharide Supplementation on Training Adaptations in Resistance-Trained Males". Journal of the International Society of Sports Nutrition 3 (2): 19.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.