Słodki zabójca
Słabość do słodkości niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Po pierwsze spożycie solidnej porcji cukru doprowadza do zmniejszenia wykorzystanie kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych i nasilonego odkładania tłuszczu zapasowego. Wyraźny wzrost poziomu glukozy we krwi skutkuje nasilonym uwalnianiem insuliny przez trzustkę. Insulina jest hormonem, który transportuje glukozę, (oraz aminokwasy i jony fosforanowe) do tkanek obwodowych i do wątroby co skutkuje wyrównaniem glikemii.
Jeśli jednak takie skoki poziomu glukozy i insuliny pojawiają się często, opisany powyżej mechanizm ulegać może rozregulowaniu, a komórki receptorowe przestają prawidłowo odczytywać komunikaty nadawane przez insulinę. Mówimy wtedy o zaburzeniu wrażliwości insulinowej, które jest poważnym defektem skutkującym postępującym obniżaniu kondycji zdrowotnej całego organizmu. Oprócz zwiększonego ryzyka cukrzycy i miażdżycy pojawiają się także problemy z kontrolą łaknienia. Pomimo więc spożywania wysokoenergetycznych produktów i pomimo konsekwentnego przyrostu masy ciała apetyt wydaje się systematycznie rosnąć „w miarę jedzenia”…
Magiczna moc cynamonu
Cynamon jest przyprawą, która dość dobrze komponuje się z daniami przyrządzanymi „na słodko”. Mam tutaj na myśli nie tylko walory smakowe, ale także obecność bioaktywnych związków zaliczanych do polifenoli, które mogą w pewnym stopniu zmniejszać niekorzystne następstwa wynikające ze spożywania bogatych w rafinowane cukry pokarmów. Badania przeprowadzone z udziałem osób z cukrzycą drugiego typu wykazały, że składniki cynamonu mogą pomóc wyrównać glikemię na czczo oraz obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) i triacylogliceroli we krwi, co ma istotne znaczenie dla ogólnie pojętego zdrowia metabolicznego i ryzyka chorób układu krążenia.
Zaobserwowano także że cynamon pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi (działanie hipotensyjne) oraz powoduje zmniejszenie nasilenia procesu peroksydacji lipidów (działanie antyoksydacyjne) u osób z zespołem metabolicznym. Najbardziej intrygujące są jednak wyniki badań przeprowadzonych na osobach zdrowych, które wykazały, że przyjęcie porcji cynamonu poprawia tolerancję glukozową – poposiłkowa glikemia była niższa, gdy do porcji węglowodanów dodano cynamon. W badaniach z udziałem osób zdrowych zaobserwowano także, iż przyprawa ta spowalnia opróżnianie żołądka i poprawia wrażliwość tkanek na działanie insuliny.