BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Alkohol może podnosić poziom testosteronu?

Alkohol może podnosić poziom testosteronu?
Z wielu badań naukowych płyną wnioski odnośnie spożywania alkoholu przez sportowców. Wiemy np. że alkohol może spowalniać regenerację po treningu siłowym. Po intensywnej sesji oporowej spadają możliwości wysiłkowe, odnotowuje się spadek siły, mocy i szybkości (skala zjawiska zależy od kilkudziesięciu czynników).

Jak stwierdzili badacze, przy spożywaniu alkoholu możliwy jest prawie trzykrotnie większy spadek siły izometrycznej i prawie dwukrotnie większy spadek siły ekscentrycznej trzydzieści sześć godzin po zakończeniu treningu, w porównaniu do osób które nie spożywały alkoholu po treningu. Wystarczy ilość rzędu 100 g etanolu (jedno piwo 500 ml, 6% zawiera 30 g etanolu). Tak więc badani musieli spożyć odpowiednik pięciu i pół 500 ml piw 4,5% (~ 2,77 litra), dwa i pół piwa 10% (~1,25 litra) lub 250 ml wódki 40%.

Badacze z Uniwersytety w Północnym Teksasie odkryli, że alkohol po treningu może zwiększać poziom testosteronu we krwi. Zanim pobiegniesz napić się piwa, stop! Przeczytaj artykuł do końca. Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol jest spożywany w sporych ilościach także przez sportowców. Powinno to dziwić, gdyż wpływ tego legalnego narkotyku na ustrój powoduje, że efektywność treningu znacząco się obniża.

Jaki jest wpływ alkoholu na organizm sportowca?

  • Przede wszystkim alkohol może upośledzać wydzielanie testosteronu przez uszkadzanie komórek śródmiąższowych jąder – Leydiga, czyli fabryk testosteronu! To stwierdzono już w latach 80, XX wieku (Endocrinology. 1980).Wiemy też, że nadużywanie alkoholu prowadzi do nagłego spadku poziomu testosteronu (J Pharmacol Exp Ther. 1977)
  • Po drugie - alkohol powoduje nasilenie konwersji testosteronu do estrogenów (wpływ na enzym w wątrobie). Skutek? Wzrost otłuszczenia w kobiecych rejonach, spadek “twardości sylwetki” („zalanie” wodą, opuchnięcie). Dodatkowo alkohol ma wpływ na receptory androgenowe (ich aktywację). Autor studium z 1990 roku posunął się nawet do określenia spożywania alkoholu jako “chemicznej formy kastracji” (Toxicology, 1990).
  • Po trzecie - alkohol zwiększa ilość SHBG - czyli globuliny wiążącej testosteron we krwi - przestaje być aktywny jako związek. Skutek? Mniejsza siła, masa, moc, przyrosty – efekty treningu.

Co z tym testosteronem?

8 mężczyzn w wieku 21-34 lata, o wadze ciała 87.7 ± 15.1 kg i wzroście 177 ± 7 cm – doświadczonych w treningu siłowym wykonało 6 serii przysiadów ze sztangą (na suwnicy smith’a), z ciężarem rzędu 10 RM (czyli byli w stanie wykonać 10 przysiadów na danym obciążeniu).

10 minut po zakończeniu ostatniej serii podano im:

  • placebo (zero alkoholu),

  • alkohol: 1.09 g etanolu na kilogram masy ciała (mężczyzna ważący 100 kg otrzymał 109 g alkoholu – czyli nieco więcej niż 250 ml, 40% wódki).

Obie próby wykonano w odstępie tygodnia. Pobrano próbki krwi przed i po ćwiczeniach oraz co 20 minut – 300 minut po zakończeniu treningu. Próbki podzielono – 20-40 minut po treningu, 60-120 minut po oraz 140-300 minut po – zbadano pod kątem całkowitego i wolnego testosteronu, SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe), kortyzolu (hormonu katabolicznego) oraz estradiolu (kobiecych hormonów).

Wyniki

Grupa która spożywała alkohol miała wyższy poziom testosteronu całkowitego, wolnego niż placebo:

  • spożywający alkohol: testosteron całkowity: 22.5 ± 12.5 nmol·L; wolny: 40.5 ± 7.6 pmol·L.

  • grupa placebo: całkowity: 13.9 ± 6.8 nmol·L wolny: 22.7 ± 10.0 pmol·L

Zanim pobiegniesz po piwo czy wódkę – stop. Doczytaj do końca. Sam poziom testosteronu niewiele znaczy. Badacze spekulują, że alkohol NISZCZY receptory androgenowe do których przyłącza się testosteron, w mięśniach (wewnątrz komórki). Receptor w istocie jest specjalnego rodzaju białkiem. Po przyłączeniu testosteronu rozpoczyna się regulowana transkrypcja oraz translacja docelowych genów. Powstaje czynnik transkrypcyjny. Taka „modyfikacja” wpływa np. na wzrost syntezy określonych białek. Aby nie rozwijać tematu – skutek spożywania alkoholu po treningu będzie następujący – dużo testosteronu nie będzie mogło przyłączyć się do receptorów = zostanie zmarnowane. Taki testosteron krąży we krwi i w badaniu wykazuje się „wysokie stężenie” – ale nie ma się z czego cieszyć! Co gorsza- powinowactwo do receptorów wykazuje także estradiol. Przyłączenie estrogenów niesie za sobą szereg efektów typowych dla estrogenów.

Podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na wynikach sportowych, nie spożywaj alkoholu po treningu. W dni wolne od treningu ograniczenie konsumpcji etanolu również może zwiększyć Twoje wyniki.

Źródła: http://anabolicminds.com/forum/content/post-workout-alcohol-4330/ 2. Med Sci Sports Exerc. 2013 Sep;45(9):1825-32. doi: 10.1249/MSS.0b013e31828d3767. “Postresistance exercise ethanol ingestion and acute testosterone bioavailability.” 3. S. Ambroziak “SARM – w jaki sposób to działa…?”

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.