Klasycznym przykładem rośliny szeroko używanej w suplementacji jest żeń-szeń koreański (Panax ginseng), a dokładnie jego korzeń bogaty w bioaktywne związki zwane ginsenozydami. Ekstraktom z żeń-szenia przypisuje się rozmaite właściwości, jednak tylko część z nich posiada naukowe potwierdzenie. Poniżej prezentuję kilka faktów, co do których możemy być pewni.
Żeń-szeń podnosi libido. Choć „plotki” na ten temat krążą od niepamiętnych czasów, to przyznać trzeba, że w badaniach na ludziach także udało się wykazać skuteczność ekstraktu z żeńszenia na poprawę funkcji seksualnych. Dr Andrade i grupa współpracowników z Uniwersytetu Sao Paulo doszli do wniosku, że ekstrakty z żeń-szenia mogą stanowić ciekawą i bezpieczną alternatywę dla bardziej inwazyjnych metod leczenia problemów z erekcją.
Żeń-szeń wspiera system immunologiczny. Potwierdziły to między innymi badania amerykańskich naukowców (Quan i wsp.), którzy wykazali, iż żeń-szeń i szałwia zwiększają aktywność komórek odpornościowych wyspecjalizowanych w eliminacji wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie zauważalne może być immunomodulujące działanie ekstraktów z żeń-szenia w wypadku prowadzenia intensywnych treningów.
Żeń-szeń badany jest również pod kątem możliwości zastosowania w chorobach nowotworowych. Chemoprewencyjny potencjał ekstraktów z tej rośliny został wstępnie potwierdzony w badaniach In vitro i przeprowadzanych na modelu zwierzęcym, potrzebne są jednak bardziej zaawansowane eksperymenty z udziałem ludzi. Na razie, w wypadku osób chorych na nowotwory udało się wykazać, że suplementacja jedną z odmian żeń-szenia poprawia komfort życia i ogólne samopoczucie.
Jak więc widać, żeń-szeń ma (lub może mieć) wiele ciekawych zastosowań. W wypadku przemęczenia, a także w okresie zwiększonego ryzyka zapadalności na choroby górnych dróg oddechowych warto włączyć do suplementacji preparat zawierający ekstrakt z korzenia tej rośliny. Pamiętać jednak należy, że osoby z nadciśnieniem i cukrzycą powinny zachować pewną ostrożność i przed zakupem suplementu – skonsultować się z lekarzem.